Soutěž mléčná farma roku je pro tento rok již vyhlášena. Novým partnerem je odbytové družstvo MLECOOP. Na otázky redakce odpovídal předseda představenstva odbytového družstva MLECOOP a zároveň ředitel Zemědělského družstva Růžový palouček v Morašicích Ing. Martin Střasák.

Ing Martin Strasák
Proč jste se rozhodli jako odbytové družstvo MLECOOP vstoupit do projektu MFR?
Chtěli jsme podpořit chovatele, kteří mají snahu nějakým způsobem sledovat parametry v chovu skotu, tak aby vyráběli efektivně. Protože MLECOOP je sdružení odbytových organizací, jejichž členové jsou výrobci mléka – chovatelé, chceme, aby se zvýšil počet účastníků soutěže, čímž soutěž získá i vyšší vypovídající hodnotu.
A kolik má MLECOOP členů?
MLECOOP sdružuje pět odbytových organizací a každá z nich má svou členskou základnu. Jde o Mlékařské hospodářské družstvo Střední Čechy, MORAVA, mlékařské odbytové družstvo, Mlékařské odbytové družstvo PODORLICKO, Mlékařské družstvo Česká Lípa a Odbytové a obchodní družstvo ODOB. Všem členským základnám jsme rozeslali pozvánku do soutěže.
Jak vnímáte soutěžní kritéria?
V soutěži sledujeme šest ukazatelů, kromě nádoje, celkového množství tuku a bílkovin je to mezidobí, průměrný laktační den, počet somatických buněk a s tím spojené lineární skóre somatických buněk. Výsledky ukazují na celkovou úroveň chovu skotu, kde je předpokladem dobrá reprodukce a zdraví stáda. Nádoj je sice důležitý ukazatel, ale o komplexnosti chovu skotu to příliš neříká.
Zemědělské družstvo Růžový palouček v Morašicích, kterého jste ředitelem, se účastnilo soutěže několikrát. Co jste si odnesli?
My jsme se zatím přihlásili třikrát v kategorii holštýn i čestr, protože chováme obě plemena. Vždy se najde možnost zlepšování – u nás v podniku v současnosti vidím jako velkou rezervu počet somatických buněk, přestože se jej podařilo v posledních letech snížit na hodnotu kolem 180 tisíc, ve srovnání s předními chovy máme co dohánět. S tím je spojené i lineární skóre somatických buněk – zde vidím možnost zlepšení pro oba naše chovy.
Vidíte ještě nějaké rezervy v českých chovech dojeného skotu?
Stále je u nás dost chovů s podprůměrnou užitkovostí z mnoha důvodů. Třeba neměli možnost investovat do zlepšení podmínek chovu skotu. V chovů s vysokou užitkovostí je to spíše o optimalizaci nákladů a zdravotního stavu zvířat. V ČR by šla ještě zlepšit dlouhověkost a zdravotní ukazatele, což je aktuálně i předmětem šlechtění.*
Více v Našem chovu 2/2022.