03.01.2008 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mnohem méně včel příští rok

Česká republika zaznamenává úhyny včelstev, jaké zatím nepamatuje. Na základě výpovědí dotazovaných včelařů je situace špatná na řadě míst republiky, negativní zprávy jsou také ze sousedních států. Ztráty se nyní odhadují na 20 až 50 %, a to zima teprve začala. Na jaře bude nedostatek včelstev, velká poptávka po oddělcích. Situace se také odrazí v cenách medu prodávaného ze dvora (od včelaře), neboť lze očekávat jeho nedostatek.

Hlavním viníkem úbytku včelstev je kleštík včelí (Varroa destructor) a jeho nebývalá invaze v důsledku klimatických abnormalit loňského roku. Podle samotných včelařů se ztráty na včelstvech odhadují zatím mezi 20 až 50 %, ale někteří již nyní mají úly prázdné.
Nejvíce je postiženo Benešovsko, Dobříšsko, Domažlicko, Klatovsko, Mariánské Lázně, Rokycansko, Táborsko a Vlašimsko. Jsou zprávy i z dalších oblastí, kde se projevil silný úbytek včelstev jen lokálně – informace máme z katastru bývalého okresu Plzeň sever, z Rakovnicka, Příbramska, Sedlčanska, Kladenska, Mělnicka a Přerovska. Lze předpokládat, že postižených včelařů bude hodně. Oficiální statistiky zatím nejsou.
Místo od místa se přitom situace liší. Jsou lokality, kde zmizelo až kolem 80 % včelstev. Zkáza postihla také některé zkušené včelaře s větším počtem včelstev. Odborníci se obávají, že na jaře bude situace ještě dramatičtější, protože včelstva jsou oslabená a nepřežijí zimu. Řada cukerných zásob zůstane nezkrmena a pravděpodobně nenajde uplatnění. Lze očekávat také zvýšené krádeže včelstev a vysokou poptávku po oddělcích. Můžeme zatím jen doufat, že jarní stavy včelstev stačí na opylení kulturních plodin.
Med od českého včelaře se může příští sezónu stát vzácností, již nyní se ve větších městech prodává kilogram za 130 až 150 Kč. Na trh se dostane pravděpodobně více medu z dovozu.

Jak parazituje kleštík včelí
Kleštík včelí (Varroa destructor) je cizopasný roztoč, který parazituje na včelách a především na jejich plodu. Do Evropy se tento cizopasník dostal z jižní Asie v 70. letech dvacátého století, a postupně jeho populace nabývá na síle až do současných rozměrů. Jeho původní hostitel, včela indická, se dokáže nákaze sama bránit tak, že v případě přemnožení roztočů dospělé včely s matkou opustí nakažený plod a přestěhují se jinam.
Včela, která jím byla napadena jako larva, se rodí zpravidla poškozená například bez křídel nebo jinak oslabená.
Roztoči parazitující na včelách přenášejí nejrůznějších infekce, virové i bakteriální. Napadené včelstvo má méně jedinců, je apatické a neubrání úl v případě napadení, silně napadené včelstvo úl také opouští.

Slovo odborníka
Zaspali včelaři, veterináři nebo výzkumný ústav? Zeptali jsme se Ing. Vladimíra Veselého, CSc., z Výzkumného ústavu včelařského, který uvedl:
„O kritické situaci víme. Současný stav včelstev je to samozřejmě vina včelařů, i když jsou zde polehčující okolnosti v podobě specifického průběhu uplynulého včelařského roku. Vše přišlo o měsíc dříve, včetně strmého nárůstu křivky roztočů.
Na jaře dostali včelaři na červeném papíře upozornění, že je situace alarmující. V řadě případů neprovedli správně jarní ošetření spočívající v nátěru plodu a následné fumigaci. Měli také sledovat spad během léta, ten kdo na to nemá vybavené úly by včelařit neměl. V září se už sotva dalo něco dělat, neboť plod zimní generace byl již napaden.
Na otázku zda u nás je podobná situace jako v USA, kde byl jako jeden z hlavních důvodů úbytku včelstev (zde označováno jako CCD – hromadné mizení včel) označen izraelský virus Ing. Veselý odpovídá: „U nás je situace v podstatě stejná jako v USA. Jde o silnou invazi varroázy současně s virózami, ale v USA si pouze nechtějí přiznat, že jde o napadení roztočem.
Podle informací z VÚVč. byla léčevem Gabon pokryta zhruba jedna třetina oblastí České republiky. Zde by neměly být se zvládnutím roztoče problém, pokud bylo toto léčivo aplikováno včas.

Stanovisko výzkumného ústavu
V oficiálním stanovisku VÚVč. byly označeny následující příčiny ztrát na včelstvech:
 Postupné zhoršování výsledků podzimního a zimního léčení zjišťované z vyšetření zimní měli od roku 2005. I když zvýšení intenzity bylo jen velmi mírné, mohlo mít vliv na populační dynamiku roztočů, nárůst počtu rezistentních roztočů i množení virů.
 Mimořádně teplá zima 2006 – 2007. Rozsáhlé podzimní a zimní plodování zvýšilo intenzitu napadení roztočem a snížilo účinnost léčení.
 Velmi dobrý rozvoj včelstev v průběhu sezóny 2007 s vydatným plodováním vytvořil optimální podmínky pro reprodukci roztočů. Projevila se zvýšená fitness a tím i délka života roztočů, samice mohly zkracovat délku období mezi reprodukcemi, početnost populací roztoče dosahovala nezvyklých rozměrů (spady po léčení již na konci července byly zaznamenány v tisícovkách roztočů s maximem až deseti tisíc).
 Kulminace populační křivky roztočů se dostavila zhruba o měsíc dříve než v jiných letech, čímž zvýšená parazitace plodu postihla ty nejcennější generace zimních včel. Tato skutečnost má nejužší vztah ke ztrátám včelstev.
 Vysoké zbytkové počty roztočů po léčení. Při vysokých početních stavech populace roztočů i při použití vysoce účinných léčiv znamenalo procentické hodnocení v absolutních počtech nezanedbatelné množství roztočů, kteří přispěli k rychlému obnovení početnosti populace.
 Reinvaze z divoce žijících a neléčených včelstev.
 Vytvoření podmínek pro působení virů.

„Nastalá situace kolem ztrát včelstev za příznaků CCD ve světě i u nás vyžaduje ještě mnoho výzkumné práce. Bez ohledu na nové výzkumy a třeba i překvapivé výsledky je aktuálně jediným řešením omezení populací roztoče Varroa destructor, a to léčením i zvyšováním přirozené odolnosti včelstev.
Pro nejbližší období vydá včas Státní veterinární správa České republiky novou přílohu k metodickému návodu tlumení varroázy. K tomu bude nutné vytvořit ještě řadu podkladů včetně podrobného vyhodnocení situace u nás i v zahraničí. Zvláště důležitá bude přesná analýza výsledku vyšetření zimní měli, a proto chceme apelovat na včelařskou veřejnost, aby odběru a zasílání zimní měli věnovala zvýšenou pozornost. To bude první krok k nápravě,“ praví oficiální prohlášení výzkumníků z Dolu.
Úplné znění stanoviska najdete na www.vcelarstvi.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down