05.12.2014 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní farma v krásné krajině

V roce 1920 prodali Fürstenbergové, jeden z nejstarších aristokratických rodů v Evropě, československému státu část svého panství v okolí Lán včetně statku v Požárech. Po více než 70 letech zde nalezly nový domov dánské vysokobřezí jalovice plemene jersey, to už ale statek patřil Školnímu zemědělskému podniku Lány. „Vždycky mi bylo líto, že v tak krásné křivoklátské krajině se nachází nehezká farma, ač zdejší zaměstnanci dělali maximum. V téměř dvě stě let staré fürstenbergské stáji památkově chráněné ale moc možností nebylo. Proto jsem velice rád, že dnes mohu otevřít novou moderní farmu Požáry, která bude k dispozici i našim studentům,“ řekl při slavnostním přestřižení pásky rektor České zemědělské univerzity v Praze prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c.

Jerseyský skot má v Lánech dlouholetou tradici, vždyť první zvířata byla z Dánská dovezena už v roce 1964, dalších šedesát o necelých třicet let později a postupně se jejich počet zvyšoval. V současnosti se na farmě nachází asi 85 dojnic, které se vyznačují vysokou životaschopností, dlouhověkostí, dobrým zdravotním stavem mléčné žlázy a vysokým obsahem mléčných složek.

„V návaznosti na předchozí vývoj chovu skotu plemene jersey jsme se rozhodli celou farmu v Požárech zmodernizovat,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel Školního zemědělského podniku Lány Ing. Martin Křenek. „A nebylo to vůbec jednoduché, veškeré stavební práce se prováděly za plného provozu pod přísným dohledem památkářů a ochránců přírody, neboť farma se nachází v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Společnost Agromont Vimperk zahájila práce 1. dubna, kolaudace proběhla 25. listopadu a dnes, 1. prosince, farmu slavnostně otevíráme. Celá investice vyšla téměř na třicet čtyři milionů korun. V budoucnosti bychom chtěli na farmě chovat přibližně 400 kusů skotu plemene jersey.“*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 51.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down