09.04.2024 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní farmaření s inovativním systémem aktivních obojků

V dnešní době převážně moderního zemědělství jsou inovativní technologie nedílnou součástí efektivního chovu zvířat. Nač si přidělávat starosti a práci? Kvalitní software ve špičkovém algoritmu strojového učení za vás vše společnými silami zajistí formou digitální „chytré farmy”. Smart Farm od Tru-Test Datamars přináší revoluční způsob správy a monitorování stáda, který integruje všechny nejlepší dostupné technologické prvky, včetně umělé inteligence, v jeden přehledný a velice funkční ekosystém. Kompletní systém a jeho výhody v rozhovoru představí Ing. David Hruška, ředitel zemědělské školy v Lanškrouně.

Systém Smart Farm propojuje špičkové technologické nástroje a gadgety, včetně  RFID čipů, chytrých obojků či vážících zařízení, čímž umožňuje spolehlivě sledovat zdraví, aktivity, reprodukci i chování (ležení, stání, aktivitu, přežvykování, žraní, monitoring říje, predikce porodů) všech chovaných zvířat v reálném čase. Výkonná technologie od Tru-Test spojuje moderní hospodářství s nejnovějšími digitálními trendy. Nechybí cloudové prostředí pro pečlivé a automatické ukládání a analyzování dat, ale i automatická upozornění o zvířatech a dění v monitorovaném prostoru přímo na mobilní zařízení. Hlavními přednostmi systému Smart Farm je již zmíněná inovativnost a neomezená integrace obohacená o pokročilé technologie umělé inteligence (AI) pro ještě efektivnější správu stáda. Propojení s Portálem farmáře či aplikací MOOML dále zajišťuje snadný přístup k relevantním informacím a sdílení znalostí mezi farmáři. Aktuální přehled o zvířatech, včetně přesných predikcí říje, porodu či zdravotního stavu, chovateli poskytuje maximální možnou kontrolu nad individuálními zvířaty, ale i celým stádem.

Jak Tru-Test prostřednictvím chytrého farmaření přináší do zemědělství novou éru digitálního chovu zvířat a jak si Smart Farm vede přímo v praxi, to vše zjistíte očima odborníka Davida Hrušky prostřednictvím krátkého rozhovoru.

Jak dlouho už využíváte systém Smart Farm ve svém chovu?

V roce 2012 jsme dostavěli novou stáj i zároveň nakoupili stádo březích jalovic a příjemkyň plemene čestr (český strakatý skot). Systém Smart Farm jsme začali aplikovat na nově narozená telata, která v současnosti značíme ušní známkou a RFID čipem Tru-Test. „Vylaserované” číslo umožňuje snadnou identifikaci při průběžném vážení a sběru dat u našich zvířat, k čemuž také používáme produkty Tru-Test. Neustále se snažíme doplňovat a testovat tyto moderní technologické prvky v chovu i identifikaci zvířat, díky kterým máme snadný přehled v datech o aktivitě či pasivitě zvířat, říjové aktivitě, příjmu krmiva, přežvykování, celkovém zdravotním stavu, ale i celkovém chování. Nejvíce využíváme zemědělské systémům a další produkty od výrobců, jako jsou SMARTBOW, ENGS, MooCall, CRV Veemanager a nyní nově i od společnosti Datamars Livestock, která nám poskytla Smart Farm od Tru-Test. Tento systém na bázi modulů u nás naplno běží    už od poloviny prosince 2023.

Co vás motivovalo k rozhodnutí tento systém využívat?

Pro systém Smart Farm jsme se rozhodli hlavně kvůli možnosti napojení na zmíněné stávající technologické prvky – RFID čipy, vážící a třídící systémy Tru- Test a podobně. Velkým lákadlem pro nás jsou také vyhlídky do budoucna, kam spadají nabízené funkcionality, jako například lokalizace, identifikace, signalizace porodů nebo propojení s dojírenským softwarem a CE. Zkrátka zcela kompletní a moderní ekosystém.

Jaké byly vaše první dojmy ohledně Smart Farm?

První dojmy byly velice příjemné vzhledem k přehlednosti softwaru a jednoduchosti zadávání dat o zvířatech do databáze Datamars Livestock, a to ve všech oblastech. Ať už se bavíme o načítání čipů čtečkou a potvrzování načtených dat přes Bluetooth rozhraní do mobilní aplikace přímo mezi zvířaty na stáji, nebo o snadném třídění, tvorbě skupin, zobrazování statistik, ale i dalším vkládání dodatečných dat o zvířatech, která pro pořádek zůstávají v cloudovém prostředí i po případném vyřazení zvířat.

Které funkce nejvíce oceníte přímo v praxi?

Největší výhodou celého Smart Farm systému je možnost používání online. Neustálý přehled o aktivitách vašeho stáda prakticky odkudkoliv je opravdu k nezaplacení. Detaily o jednotlivcích, skupinách, ale i celém stádu si můžete vždy prohlédnout v přehledné aplikaci z pohodlí domova, nebo přímo v terénu na mobilním zařízení. Všechny sledované parametry, jako například říjová aktivita, zdravotní index, přežvykování, žraní, odpočinek aj., se neustále ukládají a dostanete se k nim kdykoliv. Možnost jednoduše porovnat data s dalšími kusy z chovu, nebo rovnou celou skupinou, vždy přijde vhod.

Jak často využíváte získaná data?

Neustále. Při správně stáda průběžně používám informace z chytrých obojků a známek. Data o aktivitách zvířat mám neustále po ruce, když s nimi potřebuji pracovat a pokud by nastala nestandardní situace ve stádě, přijde mi upozornění v mobilní aplikaci nebo e-mailem.

Které aspekty Smart Farm jsou nejvíce užitečné pro Váš chov?

Jak už jsem nastínil, oceňuji především snadné třídění do skupin a porovnávání zvířat jak uvnitř skupiny, tak i sledování jednotlivců a přehledné denní reporty s možností se ihned po rozkliknutí dostat v systému hlouběji pro detailní informace o jednotlivých zvířatech v chovu.

Jste spokojený s přesností získaných monitorovacích dat?

Ano. Za celou dobu, co systém Smart Farm využíváme a testujeme, jsme se nesetkali s žádnou nepřeností či vadou. Pracuje bez problémů.

Funguje systém dobře při optimalizaci chovu či odhalování potíží?

Určitě, systém nám celkově pomáhá lépe pečovat o zvířata. Standardně při identifikaci říje a doporučení doby pro zapouštění, a to jak v případě inseminace, tak i využití dat pro embryotransfery. Také včasně poukazuje na tzv. anestrická zvířata. Systém dále upozorňuje na již nemocná zvířata, ale i blížící se zdravotní problémy prostřednictvím upozornění v mobilní aplikaci, která poukazují na konkrétní zvířata i problémy, jako je třeba reprodukční pasivita či aktivita.

Jakou vidíte budoucnost Smart Farm ve Vašem chovu?

Systém nám nyní určitě vyhovuje a předpokládám, že tomu tak bude i nadále. Líbí se nám přívětivé rozhraní a velice intuitivní mobilní aplikace. Budoucnost Smart Farm je slibná a myslím, že se bude dále dynamicky rozvíjet a umožňovat propojení jednotlivých modulů nabízených společností Datamars do jednoho komplexního a přehledného ekosystému. Mám tím na mysli vše – od automatického vážení a identifikace přes lokalizace zvířat ve stáji a na pastvině až po pečlivé hlídání nástupu porodů.

Co byste poradil dalším zemědělcům při implementaci Smart Farm?

Poradil bych jim hlavně, aby určitě zbytečně neváhali a využili všech výhod systému, co nejdříve. Šetří čas, práci, ale i peníze. Já jsem osobně se systémem a jeho pozitivními dopady na můj chov spokojený. Pokud Smart Farm realizuje všechny své vize do budoucna a implementuje dodatečné funkcionality, nevidím důvod, proč by se neměl stát jedním z nejvíce využívaných systémů mezi chovateli i u nás.

Děkujeme panu řediteli za příjemný rozhovor a přejeme hodně úspěchů s moderní farmou.

Hledáte pro vaši farmu inteligentní řešení a spolehlivý systém pro správu chovu zvířat? Nezůstávejte pozadu a posuňte svůj chov na novou úroveň. S chytrým systémem Smart Farm od Tru-Test Datamars můžete očekávat nejen rychlé kvalitní výsledky a pohodlné farmaření, ale také domácí podporu v Česku i na Slovensku, včetně zajištění financování! Pro více detailů neváhejte kontaktovat Ing. Petru Provazníkovou prostřednictvím telefonu +420 734 370 859 nebo e-mailové adresy petra.provaznikova@datamars.com.

Datamars Slovakia s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down