14.03.2019 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní konstrukce sklízecích řezaček

V současné době se renomovaní výrobci snaží nabízet kompletní technologické linky pro rostlinnou výrobu. Dříve typičtí výrobci traktorů pak nabízejí techniku pro sklizeň obilovin a objemných krmiv a naopak. Nabídka jednotlivých typů strojů se liší požadavky konkrétních trhů a preferencemi zákazníků dané značky. Mezi produkty, které dnes nabízí většina rozhodujících hráčů na evropských a světových trzích, patří samojízdné sklízecí řezačky.

 

K charakteristickým znakům samojízdných řezaček patří široká nabídka adaptérů pro sklizeň kukuřice a dalších silážních plodin, vysoká variabilita řezacích bubnů, systémy drcení zrna a zpracování hmoty. V neposlední řadě jde také o nárůst výkonu pohonných jednotek. Moderní samojízdné sklízecí řezačky můžeme vybavit různým typem podvozku, široká je nabídka příslušenství pro usnadnění sklizně v podobě různých typů navádění nebo systémů pro plnění odvozních prostředků. Stále častěji se setkáme se zařízeními pro sledování kvalitativních parametrů sklízeného materiálu. Vybrané technická řešení moderních řezaček si v krátkosti představíme.

 Výkonové možnosti řezaček

V první polovině devadesátých let dvacátého století, což ještě není tak dávno, disponovala nejvýkonnější samojízdná sklízecí řezačka výkonem 353 kW (480 k). Dnes můžeme říci, že v řadě případů představují sklízecí řezačky o výkonu 331 až 367 kW (450 až 500 k) základ modelových řad. Někteří výrobci pak ani takto „malé“ modely nenabízejí. Naopak před více než deseti lety bylo možné spatřit na různých zemědělských výstavách sklízecí řezačky s výkonem okolo 735 kW (1000 k), kdy se využívala technologie s dvojicí šestiválcových agregátů. V roce 2018 se pomyslná laťka posunula ještě výše – byla představena samojízdná řezačka s výkonem atakujícím

Ing. Filip Javorek,

Kontakt: ing.filip.javorek@atlas.cz

Více najdete v Našem chovu 3/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down