20.03.2019 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní technologie také pro koně

Špičkové přístroje a moderní postupy si dnes kladou za cíl zlepšit bezpečnost a management stájí, ale také přispět k welfare a zdravotnímu stavu koní. Hitem současnosti jsou tzv. aktivní stáje, je to v podstatě evropská obdoba původního amerického venkovního typu ustájení známého pod názvem paddock paradise.

Jedná se o celodenní a celosezónní skupinové ustájení v určitém prostoru strukturovaném tak, aby se koně podle svých potřeb přesouvali mezi jednotlivými stanovišti, kde mají k dispozici vodu, seno, stín, vhodné místo k odpočinku vleže, místo pro válení apod. Na rozdíl od jednolitého výběhu nebo pastviny jsou tedy motivováni se během celého dne průběžně pohybovat, a to v denním režimu, který si určují podle svého. S využitím nejmodernějších technologií funguje individuální krmení ve skupině koní. Každý kůň  je opatřen čipem na ohlávce nebo obojku, podle něhož je v krmném boxu vydáno naprogramované množství krmiva. Variant automatických krmných stanic, ať už jsou součástí aktivní stáje nebo ne, existuje celá řada. Některé slouží pouze na sypké krmivo, jako je müsli či granule. Existují však i typy pro dávkování sena (objemu).

Mnozí majitelé vítají možnost mít své čtyřnohé svěřence pod dozorem i v době, kdy sami ve stáji či výběhu nemohou být. Do stájí lze instalovat kamerový systém jak pro denní, tak noční režim (s využitím infračerveného světla). Menší kamerové systémy jsou dnes vzhledem ke své finanční dostupnosti rovněž častou výbavou přepravníků, což přispívá k bezpečnosti při manipulaci a převozu koní.

Moderní podlahové technologie zvyšují komfort koně v boxu či přístřešku. Materiál matrací je měkký, zároveň však silný, dobře udržovatelný a působí jako tepelná izolace. Svršek je nepropustný a nedochází tedy k hromadění moči v povrchu a typickému čpavkovému zápachu.*

Základem funkční stáje je její ventilace, která by měla být kvalitně zpracována již při výstavbě stáje. Novinkou je systém biotechnologických filtrů na přírodní bázi.  Vyrábí se přístroj, který je schopen očistit seno od bakteriálních spor, plísní a jiných patogenů, redukuje obsah prachových částic v seně.

Trojrozměrný tisk je technologický se dá využít i výrobě odlitků, dlah či ortopedicko-protetických pomůcek na míru.

Článek vznikl v rámci řešení projektu MZE-RO0718.

Ing. Klára Ničová, doc. Ing. Jitka Bartošová, Ph.D., Oddělení etologie, VÚŽV, v. v. i.

Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down