Mohou být čeští chovatele konkurenceschopní?

V rámci zemědělské prvovýroby u nás chov prasat sice asi nebude patřit k nejziskovějším oborům, ale z mnoha důvodů by měl zůstat stálou součástí živočišné produkce. O tom, zda domácí chovatelé prasat mohou být konkurenceschopní a jak tradiční agrární sektor zemědělské výroby ovlivní chystaná nařízení EU, jsme diskutovali s vedoucím oddělení chovu prasat VÚŽV, v. v. i., v Kostelci nad Orlicí Ing. Miroslavem Rozkotem, CSc., a předsedou představenstva ZOD Žichlínek MVDr. Josefem Vinduškou.

Vzhledem k vývoji chovu prasat v Evropě, který směřuje ke zdravějším potravinám, ochraně životního prostředí a zajištění welfare chovaných zvířat, mám dojem, že evropští producenti vepřového masa jsou v porovnání s konkurencí ze třetích zemí v nevýhodě. Jaký je váš názor?
Ing. Miroslav Rozkot, CSc.
Nejen v porovnání se třetími zeměmi, ale i v rámci Evropské unie z uvedených opatření plynou určité výhody a nevýhody. Někdy mám dojem, že u nás je mimo jiné problém i v tom, že se evropská nařízení až příliš striktně dodržují. Své o tom vědí například domácí producenti kuřecího masa, kteří na rozdíl od svých polských kolegů splnili legislativní požadavky měnící technologii chlazení. Díky zdrženlivějšímu postoji Polska a nedůslednosti ve vymáhání přijatých požadavků tak měli tamní výkrmci brojlerových kuřat konkurenční výhodu na své straně. Podobné je to i v některých případech s dodržováním evropské legislativy v chovech prasat.
MVDr. Josef Vinduška
Nastavená pravidla Evropské unie ohledně welfare, ale i životního prostředí za účelem produkce kvalitních potravin přinášejí chovatelům vícenáklady, což se samozřejmě odráží i v celosvětovém srovnání. Evropská unie je závislá na exportu, musí soutěžit na světovém trhu s konkurencí a její devizou je kvalitní produkce. V rámci společného trhu jsou rozhodujícím jazýčkem na vahách národní dotace, jimiž jednotlivé státy kompenzují chovatelům vyšší náklady. Kvalitu produkce na vnitřním trhu bychom si měli chránit a dovozům bychom tak měli nastavit stejné požadavky. V souvislosti se zákazem používání stimulátorů růstu se například v chovech v Jižní Americe běžně používá ractopamin, který by se tak mohl dostat i na evropský trh. Jak již bylo řečeno, náš přísnější pohled na dodržování některých evropských nařízení vytváří v Evropské unii rozdíly v náročnosti na produkci.*
Více se dozvíte v odborné diskusi v TV Zemědělec.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down