20.03.2002 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mondial

Mondial (Bellwood x Mascot x Chief Mark) TV, je jedním ze tří zlepšovatelů z testace programu „CZ Holštýn“ v roce 1997, kdy byl společně testován s francouzskou plemenářskou společností Genes Diffusion. Jeho matka Rosette byla dovezena jako embryo z Kanady do Francie a měla velmi dobré plemenné hodnoty pro mléčnou produkci a vysoké hodnocení souhrnným indexem ISU (157).

Bába Nikini Acres Chief Ruperta je šampiónkou celostátní výstavy v Madisonu ve Wisconsinu. V Mondialově původu je skloubena vysoká užitkovost a výrazný mléčný charakter použitých býků s vynikajícím zevnějškem a produkcí matky a báby ze známé americké rodiny.
Rozdílná úroveň a variabilita populace holštýnského skotu v České republice způsobuje určité odlišnosti v odhadu plemenných hodnot některých ukazatelů mléčné užitkovosti oproti francouzské populaci, podstatné je ale prověření v našich podmínkách. Dcery Mondiala se začínají objevovat v seznamech nejužitkovějších krav v řadě chovů již na prvních laktacích, jak dokládá uvedená tabulka 2.
Výsledky lineárního popisu zevnějšku Mondialových krav korespondují s hodnocením ve Francii. V ČR je zatím hodnoceno 55 dcer, jsou to narostlé kapacitní krávy s výrazným mléčným charakterem, vzadu vysoko upnutými vemeny s velmi zřetelnými závěsnými vazy. Jejich končetiny jsou korektní s velmi dobrou výškou paznehtu. U části dcer je vzdálenější umístění předních struků, proto je vhodné omezit použití Mondiala na krávy s podobným hodnocením tohoto znaku, například na dcery Zielanda Zebo. Mondial je vyšetřen jako CVM negativní a je vhodný i na jalovice.
Na Mondialovy dcery je možné doporučit býky Jesther, Jumping, Monza, Aaron a Throne.
Nemalou předností Mondiala je jeho velmi dobrá plodnost. V testaci měl index plodnosti 109, následně 111 a za leden až srpen minulého roku 110.

Ing. Jan Kudrle,
Holding ČMPU, k. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down