14.08.2017 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mor divočáků ohrožuje domácí prasata

Nejen kvůli potlačení viru afrického moru prasat v populaci divočáků, ale zejména s cílem udržet obávané onemocnění před branami domácích chovů Státní veterinární správa zpřísnila podmínky v postižené oblasti. Na to, jaká je šance přijatými mimořádnými veterinárními opatřeními ochránit prasata v komerčních chovech, jsme se zeptali ředitele odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS MVDr. Petra Šatrána, Ph.D.

Mohl se virus afrického moru prasat, jehož nejbližší ložisko je od místa nákazy na Zlínsku vzdálené nejméně 400 kilometrů, dostat na jižní Moravu nakaženým divokým prasetem?
Přestože Státní veterinární správa se intenzivně pokoušela dohledat zdroj nákazy, způsob zavlečení viru afrického moru prasat na území České republiky je neznámý. Zejména první nálezy uhynulých divokých prasat pozitivních na AMP se velmi podrobně epidemiologicky vyšetřovala také za účasti experta z Community Veterinary Emergency Team (CVET) Vittoria Gubertiho, který se touto problematikou zabývá již řadu let. Vzhledem ke vzdálenosti nejbližších  hlášených případů AMP v Polsku a na Ukrajině tak považujeme, stejně jako zmíněný expert z evropského krizového týmu, za nejpravděpodobnější  přenos lidskou činností. Může se například jednat o nelegální dovoz živočišných produktů z domácích nebo divokých prasat.

Jak chcete prasata, která se dovedou za noc přemístit běžně o čtyřicet kilometrů, udržet v infikovaném území?
Zásadním opatřením ve vysoce rizikové zóně zamořené oblasti je omezení všech činností, které by vedly k většímu pohybu a shromažďování zvířat. Proto je v rámci  veterinárních opatření nařízen v této zóně zákaz lovu a krmení divokých prasat. Instalace pachových ohradníků, ale i elektrických ohradníků a ponechání nesklizených plodin jako jsou pšenice, řepka, sója a kukuřice na vybraných zemědělských plochách by měly minimalizovat migraci divokých prasat. Klíčovým opatřením v celé definované zamořené oblasti však zůstává především aktivní vyhledávání a sběr uhynulých divokých prasat a vyšetřování vzorků z jejich těl v Národní referenční laboratoři pro africký mor prasat ve Státním veterinárním ústavu Jihlava. Tato činnost má za cíl jednak snížení množství infekčního materiálu v oblasti, jednak získání přesných a aktuálních informací o šíření nákazy.*
Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down