08.10.2004 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrákov: největší holštýnská show

Nejpočetnější kolekce krav holštýnského plemene se předvedla 22. září v Mrákově u Domažlic na specializované výstavě. Je zrcadlem pokroku v chovu tohoto plemene v České republice. Její největší předností a zvláštností je velmi početná skupina red holštýnských plemenic. Letos tam bylo k vidění více než sto dvacet dojnic, z toho přes padesát v červené barvě.

Po úvodních slovech zástupců pořadatelů, kterými byly ZOD Mrákov, obec Mrákov, Insemina, nizozemská K. I. Samen, Natural a SOŠ Horšovský Týn se v předvadišti střídaly skupiny černých a červených holštýnských plemenic. Hodnocení se ujali Ing. Ota Beran a Ing. Ladislav Vondrášek ze Svazu chovatelů holštýnského skotu.
Do Mrákova přivezlo zvířata více než dvacet zemědělských společností. Většinou jde o chovatele z oblasti Domažlicka a Klatovska. Ti zhruba před deseti lety začínali s chovem holštýna. Šli však nikoli cestou dovozů, ale převodným křížením a velkou oblibu našli v červené variantě plemene.

Červená šampiónka
V rámci černé a červené barvy holštýnek vybírali posuzující nejlepší prvotelku, krávu na druhé laktaci a starší dojnici, tedy na třetí a další laktaci.
Mezi red holštýnskými prvotelkami nejprve vybrali hodnotitelé tři nejlepší a ty postoupily do závěrečného finále. Podle Oty Berana šlo o velmi hezké krávy s dobrým utvářením těla, končetin i vemeny, bez výrazných nedostatků. V rámci skupin byla velice zajímavá kolekce deseti prvotelek, dcer nizozemského Trademarka. Ten pochází ze zevnějškově silné rodiny, jeho matka, matka matky a další tři generace zpět dosáhly excelentního hodnocení exteriéru. Býk byl využíván především jako korektor končetin, to znamená na krávy s problémy.
Mezi několika nejlepšími prvotelkami se stala vítězkou dcera nizozemského Fanatica č. 123019-3014, narozená 14. 7. 2001 u chovatele Meclovské, a. s., z farmy Březí. Nadojila za prvních 166 dní laktace 6653 kg mléka s 3,46 % bílkovin a 4,79 % tuku. Podle hodnotitele šlo o vynikající rámcové zvíře s mělkým vemenem, dobrými struky, vynikajícími končetinami s perfektním paznehtem.
Skupina druhotelek byla rovněž velmi vyrovnaná a nejvyšší ocenění nakonec získala dojnice č. 117327-301 ze Staňkova, která přesvědčila zejména tělesnou kapacitou, rovným pevným hřbetem, kvalitním vemenem i končetinami. Je dcerou opět Trademarka, na první laktaci za 305 dní nadojila 7441 kg mléka s 3,47 % tuku a 3,16 % bílkovin, za 159 dní druhé laktace nadojila 5630 kg mléka.
Mezi nejstaršími nejvíce zaujala dojnice č. 109330-301, dcera Actora (RED-281), narozená 13. 9. 1999, na druhé laktaci nadojila 8053 kg mléka s 3,29 % bílkovin a 4,3 % tuku chovatele FADIS-Osiva, s. r. o., farma Horšovský Týn. Tak by podle Oty Berana, měla vypadat dlouhověká kráva. Plemenice vynikala dobrým, vysoko upnutým mělkým vemenem.
Titul celkové šampiónky kategorie získala šampiónka kategorie druhotelek ze Staňkova.

Vítězka v černém
Podobně jako červené holštýnky byly vyhodnoceny i plemenice v černé barvě. Mezi prvotelkami se hodnotitelé rozhodli pro krávu č. 123156-301 po otci Pascal NEB-707 z Meclovské, a. s., farma Srby, narozené 15. 9. 2001. Za 220 dní nadojila 8473 kg mléka.
Jako nejlepší druhotelku určili č. 116415-301, dceru po NEB-204 Triosexovi, chovatele Zespol Kanice, a. s. Plemenice vynikala v typu a texturou vemene. Mezi nejstaršími vedla kráva č. 110108-301 narozená 6. 2. 2000, po otci Dennis NX-739, která nadojila na druhé laktaci za 241 dní 7355 kg mléka. Chovatelem je opět Meclovská, a. s., farma Srby. Vynikala v typu i jemnou kostrou. Titul celkové šampiónky mezi černými holštýnkami získala nakonec vítězná druhotelka z Kanic.

Desetiletí v převodném křížení
Do Mrákova přivezlo zvířata přes dvacet zemědělských společností. Většinou jde o chovatele z oblasti Domažlicka a Klatovska, kteří s chovem holštýna začali zhruba před deseti lety. Šli však nikoli cestou dovozů, ale převodným křížením a velkou oblibu našli v chovu červené varianty plemene.
Hlavním pořadatelem již pátého ročníku se stalo družstvo ZOD Mrákov. Mrákovští chovají kolem 900 dojnic v uzavřeném obratu ve dvou stádech v černé i červené barvě. Prodej mléka je v rámci živočišné výroby rozhodující komoditou.
Jako jeden z nejúspěšnějších podniků, nejen na letošním ročníku mrákovské výstavy, lze bezesporu označit Meclovskou, a. s. Meclovští hopodaří již na 4,5 tisících hektarech zemědělské půdy. V živočišné výrobě se zaměřili na chov skotu a prasat v uzavřeném obratu stáda. Chovají 280 prasnic a skot na třech střediscích. Mají zhruba 950 krav a celkem 2800 kusů skotu. Průměrná užitkovost je na úrovni 7000 kg mléka za laktaci s 3,25 % bílkovin a 3,9 % tuku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down