Že stájové mouchy by teoreticky mohly přenášet virus afrického moru prasat za experimentálních podmínek, bylo již známo, ale takové závěry vyvolávají zvědavost. Mohlo by to být potvrzeno i na větších farmách? A co komáři?
Mouchy a mušky tvořily klíčové složky rumunské studie, která byla zveřejněna v časopise EFSA, publikaci Evropského úřadu pro bezpečnost krmiv. Studie stručně poukázala na dřívější zprávy, kde byla moucha (Stomoxys calcitrans) detekována v různých částech těla po dobu tří dnů po infekci.
V roce 2019 společnost Pig Progress vydala článek o dánských studiích vztahu stájových mušek a viru ASF.
Virus ASF u členovců sajících krev
Rumunskou studii provedli vědci z Univerzity zemědělských věd a veterinární medicíny v Kluži-Napoce Rumunského národního úřadu pro hygienickou veterinární a potravinovou bezpečnost a Rumunského institutu pro diagnostiku a zdraví zvířat. Tým poznamenal, že dosud nebyly nalezeny žádné terénní důkazy prokazující přítomnost virové DNA u členovců sajících krev, a proto navštívili 30 rumunských farem pozitivních na ASF a odebrali vzorky.
Napsali, že v devíti zemědělských podnicích byla prasata v době odběru vzorků stále přítomna, zatímco v ostatních hospodářstvích s ohnisky ASF byla prasata utracena maximálně 24 hodin před odběrem vzorků. Tým většinou chytil druhy Culicoides (mušky) a S. calcitrans (stájové mouchy).
Tým připravil 119 vzorků z 20 farem s muškami a 81 z 15 farem se stájovými mouchami. Více než polovina z nich (50,5 %) byla pozitivní na DNA viru afrického moru prasat. Za zmínku stojí, uvedli vědci, že prevalence infikovaných vzorků byla nejvyšší v komerčních farmách. Kromě toho byl podíl pozitivních vzorků DNA viru ASF s S. calcitransu (62,96 %) významně vyšší než u druhů Culicoides (42,02 %). Tým našel pozitivní odběry v 55 míst pro mušky a v 87 pro stájové mouchy. Dodali, že prevalence byla výrazně vyšší v hospodářstvích, kde se odběr vzorků provádí, když jsou tam stále prasata stále, ve srovnání s hospodářstvími, kde již byla prasata utracena.
Mouchy a mušky jako vektory viru ASF
Závěrem vědci napsali, že studie ukazuje, že nejčastějšími vektory, které se nacházejí kolem chovů prasat, jsou mušky (druhy Culicoides) a mouchy (Stomoxys). DNA viru ASF byla zjištěna v obou skupinách s vyšší pravděpodobností v komerčních hospodářstvích a při testování, pokud jsou v době odběru vzorků ve stáji prasata. Nicméně uvedli, že navzdory pozitivním zjištěním DNA viru ASF je třeba vyjasnit skutečnou roli v mechanickém přenosu viru.
A co komáři a ASF?
Úloha komárů byla otestována v nedávné čínské studii, která odpovídala na otázku, zda komáři mohou hrát roli mechanického vektoru. Vědci z Univerzity v Yangzhou publikovali článek o tomto tématu v recenzovaném časopisu BMC Veterinary Research. Vědci se zaměřili hlavně na druh Culex pipiens pallens –komára obecného, který se vyskytuje na celé planetě. Až dosud nebylo jasné, zda africký mor prasat mohou přenášet komáři. Koneckonců, jsou známými vektory pro jiné viry.
Detekce negativní
Ve studii vědci provedli analýzu qPCR na komárech z pěti chovů prasat s virem ASF (ASFv). Po analýze u 463 komárů tým ohlásil negativní hodnoty a výsledky detekce zůstaly negativní i po smíchání vzorků ze všech pěti chovů prasat.
Jinými slovy, dospěli k závěru, že se zdá nepravděpodobné, že by komáři přenášeli ASFv a představovali by hrozbu pro prasečí farmy.
Zdroj: Pig Progress