30.06.2022 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na aukci u pana chovatele

Hrusice většina z nás zná jako místo, kde se narodil národní umělec Josef Lada, kterého díky jeho pohádkové postavičce kocoura Mikeše zná i každý školák. Pro ovčáky je však tato středočeská obec místem, kam se jezdí pro plemenné berany plemene texel, které zde chová Ing. Pavel Vávra již od roku 1998. A protože tamní chov je se 660 bahnicemi a 105 plemennými berany patnácti linií největší v republice, je z čeho vybírat.

 

Na nákupní trh texelských beranů v Hrusicích se 24. června přijelo podívat, ale i nakupovat asi třicet zájemců. A opět bylo z čeho vybírat. Vždyť ze čtyřiatřiceti letos předvedených aukčních beránků pěti linií – Trebble, Tramin, Truffle, Tablet a Toníček, bylo hned čtyřiadvacet potomků po čtyřech liniích beranů, které jsou v republice poprvé. Přitom osm reprezentovalo linii Trebble, čtrnáct Tramin, čtyři byli po plemeníkovi Truffle a dva po Toníčkovi.

Do klasifikace byli vybraní beránci narození v dubnu až květnu loňského roku. V rámci genotypizace, kterou se zjišťuje jejich vnímavost nebo odolnost vůči scrapii, měli všichni genotyp ARR/ARR. Bez jakýchkoli omezení se mohou v plemenitbě sice využívat i beránci ze skupiny R2, ale vzhledem k možnému vyštěpení vnímavých genotypů v F2 generaci Ing. Vávra taková zvířata vyřazuje.  

Klasifikace příštích plemeníků se zhostil šlechtitel Ing. Ladislav Strnad, kterému asistovali Ing. Richard Konrád a šlechtitel pro Zlínský kraj Ing. Tomáš Janoš. Drtivá většina předvedených zvířat sice získala plný počet za exteriér, ale v součtu s třídou za relativní plemennou hodnotu se kvalita rozdělila do tří výsledných tříd. Nejvyšší třídu Elita rekord šlechtitel přisoudil čtyřem beránkům, z nichž tři byli po Trebblovi a jeden po Traminovi. Dalších jedenáct dostalo třídu Elita A a osm bylo v Elitě B. Dva beránci byli ve výsledné třídě I a devět jich bylo odročeno kvůli nízké hmotnosti, kterou Klub chovatelů ovcí plemene texel loni navýšil ze 60 na 65 kilogramů.      

Z pětadvaceti beránků vybraných do aukce se jich polovina, respektive třináct prodalo. Největší zájem byl přirozeně o budoucí plemeníky s nejvyšší třídou, přičemž absolutorium si vysloužil beránek číslo 09449, který se narodil 28. 4. 2021 a pocházel z dvojčat. Plemeník po Trebblovi vynikal velkým tělesným rámcem, širokou hrudí a osvalením předních i zadních partií, což se trochu podepsalo i na drobných vadách spěnkách. Rámcově nádherný beran dosahoval v den aukce hmotnosti 95 kg (51 kg při vážení ve 100 dnech věku) a svou mimořádně vysokou relativní plemennou hodnotou 126,2 se v rámci plemene řadí mezi osm procent nejlepších plemeníků ve svém ročníku, byl vydražen za 31 500 Kč, čímž o 20 500 korun převyšoval průměrnou cenu jeho v Hrusicích předváděných vrstevníků. Ze čtyř zájemců se z nového přírůstku do chovu radoval Stanislav Javůrek z Černilova u Hradce Králové, který má v čistokrevném stádu patnáct bahnic.

Líbili se však i potomci po Traminovi. Například beránek se státním registrem 09497, který se narodil 25. května loňského roku a byl z dvojčat se vydražil za 20 200 korun. Šťastnější ze dvou zájemců byla firma RWES Bublava Sokolov, která úspěšně licitovala i při dražbě dalšího beránka s nejvyšší třídou. Tentokrát se jednalo o jedno z dvojčat plemeníka linie Trebble, narozeného 11. dubna 2021, kterého získala za 15 100 korun. Konečně posledního aukčního beránka, který tentokrát o 2100 Kč převyšoval vyvolávací cenu jedenáct tisíc korun, pořídil František Prchlík z obce Mutice na Táborsku.* 

Letošní aukční berani před klasifikací
Hodnoticí komise se šlechtitelem Ing. Ladislavem Strnadem uprostřed
V malém předvadišti se vystřídalo čtyřiatřicet beránků
Tereza Vávrová s aukčním beránkem linie Trebble oklasifikovaným výslednou třídou Elita rekord
Chovem ovcí plemene texel se Ing. Vávra zabývá od roku 1998
Jedna z pastvin, na nichž se pasou texelské ovce Pavla Vávry

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down