18.08.2003 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na bavorské farmě pro odchov selat

Christian Pongratz se ujal rodinné farmy v dolnobavorském Wonstorfu poměrně nedávno, když onemocněl jeho otec. V současné době jsou s matkou jedinými pracovními silami na odchovně pro zhruba dvě tisícovky selat od odstavu do 30 kg ž. hmotnosti, ke které patří 50 ha zemědělské půdy a restaurace s nepravidelnou otevírací dobou – většinou na objednávku hostů.

Farma je specializovaná na odchov selat, kterých nakupují z 25 až 30 různých podniků 2200 kusů po odstavu v hmotnosti v průměru kolem 8 kg. Odchov probíhá ve dvou stájích podle věku, celkem osm týdnů. Celý turnus otočí farmář 5,7krát za rok, což znamená, že selata nakupuje každých devět týdnů. Při naskladnění selata třídí podle hmotnosti a znovu při převozu do druhé stáje. Po vyskladnění za čtyři týdny, když převezou selata do druhé stáje, probíhá v první týden čištění a desinfekce,na kterou si objednává službu.
Stáj pro malá selata se nachází v sousední vesnici – Neutzkamu a je stará teprve čtyři roky. Její výstavba přišla rodinu na 600 000 DM, z toho 200 tisíc si půjčili od banky na deset let a 5% úrok. „Budovu stáje jsme zadali stavební společnosti, ale technologii jsme si s pomocí ostatních farmářů instalovali sami,“ říká Christian. Nezískali na výstavbu a ani na provoz žádnou státní podporu. Jak říká chovatel využívají pomoci zemědělské komory a poradenské sítě LKV, za vše však platí. Ti jim pak přijíždějí pomáhat například při sestavování krmné dávky, odebírají vzorky na rozbory apod. Přijíždějí vždy jednou až dvakrát za turnus.
Selata jsou ustájená v kotcích s plastovými rošty a boudami s vyhřívanou podlahou. Topí se však jen prvních čtrnáct dní po naskladnění. Stáj pro větší selata je vybavená rovněž automatizovaným krmením a na podlaze jsou betonové rošty. Denní spotřeba práce přímo ve stájích je díky moderní technologii tři hodiny.

Vlastní krmné směsi
Systém krmení je fázový. Směsi ale nenakupují, obilí ke krmení si farmář sám vypěstuje, přikupuje jen sóju a minerální doplňky. Ještě při míchání přidává 1,5 % řepkového nebo slunečnicového oleje, vyrobenou směs pak nafouká do sila, odkud jde potrubím do automatických krmítek ve stáji. Doplňková krmiva nakupuje od společnosti Sano. Veškeré uskladněné obilí ošetřuje konzervanty.

Medikace nutností
Průměrný denní přírůstek selat dosahuje 430 až 450 gramů, ztráty 1,5 %. Spotřeba krmiv se pohybuje 1,6 až 1,7 kg na jeden kilogram přírůstku a 37 až 40 kg za celé období. Při naskladnění z tak velkého počtu provozů čelí farmář zvýšenému nebezpečí výskytu zdravotních problémů. Také proto využívá medikaci. Pokud prostřednictvím krmiva, musí nakoupit buď medikovanou krmnou směs nebo medikované obilí, které v 50% poměru míchá s dalšími surovinami. Rovněž technologie umožňuje dezinfekci a dávkování medikamentů do vody. Náklady na léčení dosahují 1,5 až 2 eura na kus. „Nejvyšší ztráty jsou ve třetím až čtvrtém týdnu v důsledku stresů a přechodu na jiné krmení,“ říká farmář, v nedávné době měl například problémy se streptokoky a stafylokoky nebo cirkoviry.

Ekonomika výroby
Selata nakupuje za 42 eur a prodává za 66 eur za kus. Přičemž při nákupu většího počtu selat z jednoho podniku (40 až 120 kusů) poskytuje množstevní slevu pět centů na kus. Veškerý prodej i nákup se uskutečňuje přes výrobní družstvo. Celý systém v Bavorsku podle Pongratze funguje už devět let a ročně družstvem projde 150 000 selat. Průměrný zisk farmáře v systému odchovu selat v Bavorsku dosahuje 7,5 eur na sele. Z budoucnosti strach nemá: „Naopak ještě je zájem o selata větší.“ Investice nelitují: Před čtyřmi roky na farmě chovali krávy, to bylo podle Christiana náročnější na práci a ještě přinášelo nižší zisk.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down