07.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na exkurzi u Skokana roku

Zlepšení dojivosti o 7,3 procenta, navýšení složek o 6,5 %, optimalizace průměrného laktačního dne, snížení počtu somatických buněk, snížení mezidobí o 9 dní. To vše se může v zemědělském podniku podařit z roku na rok.  Za takové mimořádné zlepšení získalo Hospodářské obchodní družstvo Dolní Heřmanice titul Skokan roku v soutěži Mléčná farma roku 2023.

„Toto ocenění považuji za úspěch, za kterým stojí poctivá práce pracovníků živočišné výroby a krmivářského servisu. Zvláště chci poděkovat zootechničce Martině Sittové, která zajišťuje provoz nového kravína včetně dojicích robotů. Další dík rovněž patři Bc. Jaroslavu Falharovi, který sestavuje krmné dávky,“ vyjádřil poděkování při reportáži v podniku předseda představenstva HOD Dolní Heřmanice Jiří Prokeš.  

Hospodaření s rizikem přísušků

Hospodářské obchodní družstvo Dolní Heřmanice vzniklo v roce 1993 jako nástupnický subjekt Zemědělského družstva Dukla v Dolních Heřmanicích. Hospodaří nedaleko Velkého Meziříčí v sedmi katastrech, obdělává 755 ha zemědělské půdy z nichž je 646 ha orné, 90 ha trvalý travní porost a 18 ha úhor.  Asi 13 % orné půdy je zařazeno do mírně erozně ohrožené půdy, zbytek je půda erozně neohrožená. Podle předsedy bude po zpřísnění erozních podmínek v letošním roce zařazení do mírně erozně ohrožené půdy výrazně vyšší.

„Hospodaříme na jižní části Vysočiny v nadmořské výšce 430 až 505 metrů v bramborářské výrobní oblasti. Půdy jsou převážně mělké, písčité a často jsou ohroženy přísušky. Rostlinná výroba se zaměřuje na pěstování pšenice ozimé, ozimého i jarního ječmene, řepky, jetelovin, hrachu a kukuřice na siláž. Ta je na pozemcích s erozním ohrožením zakládána do vymrzajících meziplodin. Většina produkce rostlinné výroby je zaměřena na pokrytí krmivové základny pro živočišnou výrobu a bioplynovou stanici o výkonu 549 kW, kterou provozujeme od roku 2011. Pokud nevyrobíme kvalitní kukuřici, máme problém,“ stručně popsal předseda Prokeš rostlinnou výrobu a dodal, že se agronomové snaží rozložit sklizeň pěstováním různých hybridů kukuřice. Kromě vlastní řezačky zaměstnává družstvo také služby, aby se siláž stihla optimálně vyrobit. Zajímavá byla předsedova poznámka, že srážky v regionu jsou možná negativně ovlivněny blízkostí dálnice D1, která generuje proudy horkého vzduchu, které stoupají do atmosféry.

Moderní technologie přináší „ovoce“

V živočišné výrobě jsme navázali na chov dojného skotu a po založení družstva začalo převodné křížení z českého strakatého na holštýnské plemeno. Na farmě v Dolní Heřmanicích vyrostla nedávno zcela nová moderní stáj o kapacitě 250 krav se třemi dojicími roboty Lely Astronaut A5. Jsou v ní ustájeny dojnice, krávy stojící na sucho a vysokobřezí jalovice. Na farmě v Heřmanicích se také chovají telata na mléčné výživě a jalovice starší 12 měsíců. Ostatní kategorie družstvo chová v nedalekém Tasově, včetně výkrmu býků.

Celou reportáž najdete v Našem chovu 8/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down