25.07.2014 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na farmě, kde myslí i na přírodu

Farma Milná leží ve stejnojmenné obci nedaleko jihočeského Frymburka, na dohled od Lipenské přehrady. Pozemky vlastní farmy se rozprostírají v okolní malebné šumavské krajině. Ornou půdu, poskytující jen podprůměrné výnosy postupně nahradily louky a pastviny, na kterých se pasou stáda masného skotu. Od roku 1993 zde hospodaří rodina Valentů.

Farma Milná se nachází v jednom z nejkrásnějších koutů jižních Čech. Louky a pastviny se střídají s hlubokými lesy a vše korunuje Lipenská přehrada. Není proto divu, že je toto místo turisticky velmi oblíbené a navštěvované. Je tu možnost koupání, přírodu protíná mnoho turistických tras a cyklostezek a v zimě zde turisté vyhledávají možnost lyžařského vyžití ať již na běžkách, nebo na blízké sjezdovce. Touhu po kulturním poznávání potom ukojí výlety do blízkých historických měst, především Českého Krumlova. Tolik tedy z pohledu návštěvníka. My jsme ale přijeli především za zemědělcem, věnujícím se již dlouhá léta chovu skotu, a ten vnímá okolní krajinu poněkud jinak. Půda je pro něj jednak výrobním prostředkem umožňujícím chov masného skotu, jednak investicí do budoucích generací. Láska a cit pro estetiku krajiny jej pak vedou k jejímu postupnému zvelebování.
Na počátky soukromého hospodaření, na dosažené výsledky a na plány do budoucna jsme se přijeli zeptat spolumajitele a ředitele společnosti Farma Milná s. r. o., Ing. Václava Valenty.

Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované  Jihočeskému kraji.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down