17.07.2022 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Hadačce 2022 – holštýnská show při kralovické zemědělské výstavě

Tato významná chovatelská výstava se po dvouleté odmlce opět odehrála v předvadišti pod velkým stanem v areálu Na Hadačce. Nadšení chovatelé a organizátoři připravili pro diváky atraktivní show, která v mnohém skutečně předčí jiné regionální výstavy v republice.

 

Mnoho hodin dobrovolné práce na farmách, spousta modřin a odřenin se zúročila a vygradovala elegatním a klidným předvedením plemenic při této slavnostní akci.

Role rozhodčího se ujal velký nadšenec pro chovatelství a výstavnictví Stefan Kallas ze severního Německa. Jeho práci nelze hodnotit jinak než jako nesmírně profesionální. Hodnotil velmi svědomitě a pečlivě a každé své rozhodnutí jasně zdůvodnil. Co víc, svým způsobem práce ve spolupráci se Zdeňkem Schaffelhoferem ml., který tlumočil, dokázal publikum zaujmout a bylo mu pozorně nasloucháno. Dokázal si udržet pozornost plného předvadiště při předvádění všech bezmála padesáti plemenic ze sedmnácti farem.

Odpovídající předvedení na výstavě je prací mnoha lidí, mezi nimi se významně na realizaci podílela také Ingrid Štěpánová jako tzv. ringmaster. Všimli jste si ho už v kruhu někdy? Je to osoba, která musí sledovat dění ve výstavním kruhu a organizovat vodiče v něm na základě toho, co očekává rozhodčí. Nemluví k divákům, ale pro rychlý a organizovaný průběh výstavy je zásadní.

O začátek výstavy se již tradičně postaraly dětští vodiči s jalovičkami, kteří soutěžili o nejlepší způsob předvedení zvířat, které si mnohdy i sami připravili. Cílem těchto kategorií, tedy dětí s telátky a juniorů s jalovičkami, je prohloubit jejich zájem o práci se zvířaty a dát jim možnost najít v ní zábavu a radost. Zvláště hezky je to vidět ve mezi staršími juniory ve věku deset až čtrnáct let. Někteří z nich s předváděním jaloviček začínali na různých přehlídkách již ve školkovém věku. A dnes? Někteří z nich předvádějí již málem profesionální výkony.

Obrovskou pochvalu si zaslouží každý z nich, ale „na bedně“ mohou být jen tři nejlepší. I tak si každé z dětí odneslo památeční medaili a balíček dobrot a snad i hezký zážitek, který byl plný emocí. Během dětské show nechyběly u dětí i jejich rodičů v hledišti úsměvy, napětí nebo slzy, ale to vše k takové akci patří.

Hattrick pro Chorušice

Dále byly hodnoceny krávy, přirozeně již podle kvality vlastního exteriéru. Od elegantních prvotelek jsme se postupně dostávali ke starším a zasloužilejším a impozantním kravám, kdy se mnohým z nás až tajil dech a naskakovala husí kůže, někteří neudrželi slzy a napětí v ringu při finále by se dalo krájet! Dostaly se do něj ty nejlepší krávy z podniků 1. zemědělská a. s. Chorušice, Školní zemědělský podnik Lány, Alimex, a. s. a od chovatele Karla Stříbrného. Nejúspěšnější farmou byla nakonec bezpochyby 1. zemědělská a. s. Chorušice, která opanovala takřka všechny přední příčky kategorií i ve finále. Chorušičtí tak mohou mluvit o hattricku.

Praktické ceny

Také v kategorii dospělých byl vyhlášen nejlepší vodič přehlídky, stala se jím Martina Hamplová, zootechnička z farmy Číčov podniku Alimex, a. s. Při jejím předvádění bylo krásně vidět, jak dobře se svou svěřenkyní pracovala a jak silný vztah k ní má. Zaslouženě se radovala z šeku pro výherce v hodnotě 5000,- Kč.

Jak bylo zmíněno, letos poprvé, a v České republice až revolučně, nejen vodiči, ale i domovské farmy soutěžily o opravdu praktické ceny – šeky na finanční částky od 3000,- do 20 000,- Kč, které byly po výstavě převedeny ve prospěch účtů výherců. Děkujeme všem sponzorům, kteří nám to umožnili, velmi si vážíme jejich velkorysosti! Věříme, že všichni vítězové z takové ceny měli opravdu radost a zapůsobí motivačně na všechny účastníky.

Bc. Jana Brodská,

Ing. Petr Zajíček,

Ing. Magdalena Zajíčková

Inplem, s. r. o.

Foto Els Korsten

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down