27.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na holštýnky do Lysé nad Labem

Národní holštýnský šampionát se uskuteční již v pátek 7. října od 10 hodin na výstavišti v Lysé nad Labem při konání výstav Náš chov a podzimní Zemědělec. Po čtyřech letech se v Lysé nad Labem opět sejdou chovatelé a příznivci holštýnského skotu, aby porovnali svou šlechtitelskou práci a utkali se o titul Národní šampiónka holštýnského skotu pro rok 2022.

Během šampionátu se v předvadišti utkají nejlepší jalovice, prvotelky, krávy na druhé laktaci a plemenice na 3. a vyšších laktacích, a to v několika kolech. Z nich vyvstanou nejlepší plemenice pro každou kategorii, které budou ve finále celého šampionátu bojovat o titul.

Hodnocení holštýnského šampionátu se ujme německá rozhodčí Andrea Uhrig, která rozhodovala výstavy v Německu včetně národního i mezinárodního šampionátu a má se soudcováním dostatek zkušeností. Na harmonizačním workshopu rozhodčích Evropské holštýnské konfederace (EHRC) konaném v květnu 2022 v Itálii se Andrea Uhrig umístila v obrovské mezinárodní konkurenci na třetím místě. S vlastním stádem Brühlhof-Holsteins úspěšně vystavuje na národních i mezinárodních výstavách, jako je Swiss Expo, Simagena nebo Cremona Open.

Národnímu holštýnskému šampionátu bude předcházet čtvrteční doprovodný program, během něhož se v předvadišti představí děti s telaty, ale také junioři v soutěži ve vodění jalovic, a to ve dvou věkových kategoriích – do 15 let a členové Junior teamu holštýnského skotu ve věku do 20 let. Předcházet mu bude ukázka a beseda s mladými juniorkami na téma výstavnictví.

Podle informací pořadatelů ze Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR se na výstavišti sejdou špičkové plemenice a telata 25 předních chovatelů, kteří zaměřují svoji šlechtitelskou práci mj. i výstavním směrem. Přehlídka dojeného plemene má čítat zhruba 60 krav, 14 jalovic a 12 telat. Mezi představenými najdeme také dvojici stotisícových plemenic, které za svůj život nadojily více než 100 tisíc litrů mléka. Pochází ze Zemědělské společnosti Ostřežím, a. s., a ZDV Novoveselsko.

Doprovodného programu pro školy i laickou veřejnost se ujme Zemědělský svaz, který mezi jednotlivými koly juniorské soutěže rozpoutá diskusi s chovateli. Na výstavní ploše nebudou chybět plemenářské ani výživářské a další společnosti, které mají chovatelům co nabídnout. Záštitu nad akcí převzal ministr zemědělství Zdeněk Nekula.*

Foto Archiv Svazu chovatelů holštýnského skotu 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down