Loňská předposlední chovatelská akce na výstavišti v Lysé nad Labem měla mít podle zavedeného scénáře na programu přehlídku plemen králíků, holubů a drůbeže. Vzhledem k přijatým veterinárním opatřením, jež si řádění ptačí chřipky v Evropě vyžádalo, se však celostátní výstava odehrála jen s expozicemi králíků a drobných hlodavců.
Na rozdíl od předchozích ročníků národní výstavy drobných zvířat, jež je v povědomí chovatelské veřejnosti známá pod názvem celostátní výstava králíků, holubů a drůbeže, byla listopadová vrcholná akce Českého svazu chovatelů (ČSCH) vyhlášena jako celostátní výstava králíků a drobných hlodavců.
„Ze známých veterinárních důvodů jsme expozice holubů a drůbeže museli odvolat. Pro ucelenou národní prezentaci drobnochovatelství, která měla představovat více než šest tisíc zvířat je to rozhodně škoda. Podle mého názoru zvláště expozice holubů, spojená s uznáváním plemenných chovů, slibovala zajímavou přehlídku úrovně chovatelské práce. Přes všechny peripetie s tím spojené jsem ale rád, že se výstava vůbec konala. Pro nadcházející středočeskou výstavu, která je naplánovaná na leden roku 2006, potom nezbývá, než si přát, aby proběhla v celém rozsahu,“uvedl předseda ČSCH Ing. Jaroslav Kratochvíl, CSc.
Expozice 57 plemen
Na letošním již čtvrtém pokračování celostátní výstavy v Lysé se představilo 2149 králíků v padesáti sedmi plemenech a 120 barevných rázech. Nechyběla ani prezentace sedmi národních plemen, a to moravského modrého (69 kusů), českého albína (51), českého luštiče (5), moravského bílého hnědookého (6), českého červeného (15), českého strakáče černého (24) a českého černopesíkatého (12). V kolekci králíků bylo nejpočetněji zastoupené plemeno zakrslý králík, které v počtu 155 kusů ve 23 barevných rázech předvádělo 21 chovatelů. Co do počtu se 136 kusy na druhém místě figurovalo plemeno velký světlý stříbřitý v podání 31 chovatele. Třetím nejpočetnějším plemenem byl králík stříbřitý malý – 125 kusů v šesti rázech předvádělo 25 chovatelů.
„Díky nepříznivé situaci v chovech pernatců máme svým způsobem štěstí, že jsme mohli předvést bohatou expozici králíků na nepoměrně větší ploše. I když hodnocení zvířat tentokrát nebylo o titulu šampióna, měla výstava své vítěze. Nejlepším zvířetem výstavy se stala samice vídeňského modrého chovatele Josefa Zusky z Prahy 5 – Velké Chuchle. V malých plemenech byla nejlépe obodovaná samice stříbřitý malý v rázu divoce zbarvený z chovu Lukáše Fasory z Hovoran. Součástí výstavy byla i expozice novošlechtění, ve které se představila čtyři plemena – činčila velká v rázu modrém, japonský modrý, saténový japanovitý a zakrslý saténový durynský, jež čekají na uznání plemenného chovu,“ řekl předseda ÚOK chovatelů králíků Petr Sirotek.
Ocenění chovatelé
Nejen s chovem vídeňských modrých, ale i vídeňských šedých, modrošedých a černých sbírá Josef Zuska chovatelské vavříny. Právě jeho „vídeňáci“ v rázu modrý, šedý a černý byli v Lysé nejlépe bodovaní, ať už v kolekcích nebo v kategorii jednotlivců. Letos se s vídeňskými šedými stal ještě vítězem celostátní výstavy mladých králíků v Táboře a na speciální klubové výstavě v Úvalech, kde si prvenství udržel již osm ročníků za sebou. A nechybělo mnoho, aby se na stupni nejvyšším umístil také na loňské Evropské výstavě v Praze, kde za svá zvířata nakonec získal třikrát druhé místo. „S čistokrevným chovem vídeňských králíků, na kterých mne zaujala především jejich mohutnost, typ, tvar a velká hlava, jsem začal již před 26 lety. V současnosti mám 380 zvířat tohoto plemene ve čtyřech barevných rázech. K oživení chovu vozím králíky z Německa, kde jsem i členem Klubu vídeňských králíků. Vystavuji nejen u nás, ale i v zahraničí. Pokud jde o zahraniční akce, tak si cením posledního úspěchu na celostátní speciálce vídeňských králíků v Německu, kde jsem se v konkurenci 1200 zvířat umístil na čtvrtém místě,“ prozradil úspěšný chovatel.
Podle předsedy ústřední odborné komise chovatelů králíků zasluhuje pozornost i úspěch dvacetiletého chovatele Lukáše Fasory z Hovoran, který se již dvanáct let specializuje na chov stříbřitých malých v divokém zbarvení. Jeho letošní triumf vůbec není ojedinělý, již několik let získává za své malé králíky řadu významných ocenění. Jak řekl jeho otec, s chovem malých stříbřitých začal v osmi letech pořízením samce a tří samic. Postupně rozšiřoval chov až na současných třináct zvířat v poměru pohlaví tří samců ku deseti samicím.
Morčata a nutrie
Prezentace drobných hlodavců byla jednoznačnou záležitostí 174 morčat, která byla zastoupena devíti krátkosrstými a devíti dlouhosrstými plemeny. Nejvíce barevných rázů, clekem šestnáct, bylo k vidění u krátkosrstých plemen (hladké obyčejné, US teddy). Z dlouhosrstých morčat bylo nejvíce deset barevných rázů u plemene coronet.
Expozici morčat zajišťovala základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců, která vznikla v roce 1999. „Inspirovali jsme se na Evropské výstavě v Brně v roce 1998, kde svá zvířata předváděli tradiční chovatelé výstavních morčat z Velké Británie, Německa, Nizozemska a Spojených států. V současnosti máme 250 členů z celé republiky i ze Slovenska, kteří chovají výstavní morčata odpovídající standardu daného plemene a barevného rázu. Totiž, není morče jako morče – výstavní zvířata musejí splňovat například požadavky na tvar hlavy a postavení ucha, stavbu těla, strukturu a délku srsti, ale i hmotnost těla. Rozdíl je patrný i v ceně zvířat. Například z Německa dovážená výstavní morčata se dají pořídit za průměrnou cenu 300 až 600 Kč,“ podělila se o své zkušenosti předsedkyně jmenované organizace Andrea Kroftová.
Pro úplnost zbývá dodat, že v ukázkové expozici kožešinových zvířat bylo předvedeno několik plemen nutrií, z nichž standardní, stříbrná a přeštická černostrakatá jsou v rámci programu na uchovávání genetických zdrojů podporovány ministerstvem zemědělství.