14.11.2020 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na odchovu telat opravdu záleží

Zootechnici na mléčné farmě Svídnice akciové společnosti ZOPOS Přestavlky se rozhodli investovat čas i prostředky do optimální péče o telata. Začalo to vybudováním kvalitnějšího ustájení. Klíčový je také management poporodní péče. Nejvíce je však kladen důraz na výživu v prvních dvou až třech měsících života – správné nastartování funkce bachoru. Dobře odchovaná telata a jalovice jsou základem dlouhověkého a produkčního stáda.

Hospodaření ZOPOS Přestavlky a. s., zaměstnávající asi 76 stálých pracovníků, je založeno na živočišné výrobě. Produkce rostlinné výroby je spotřebovávána především chovem prasat a chovem mléčného skotu. Investice společnosti v posledních letech (2015 až 2017) směřovaly do budování mléčné farmy ve Svídnici, kde je v rámci chovu českého strakatého plemene soustředěn odchov telat a ustájení dojnic. Poté následovala investice do nové odchovny pro mladé a vysokobřezí jalovice v roce 2018 na zelené louce v obci Rájec, a to pro 308 kusů.

V roce 2016 byla ve Svídnici vybudována hala pro 445 produkčních dojnic, vedle ní vyrostla stáj s kapacitou 150 boxových loží pro dojnice nebo vysokobřezí jalovice. Stáje doplnila nová dojírna DeLaval s 2 x 14 dojícími místy side by side. Dále byla v areálu Svídnice rozšířena skladovací kapacita na kejdu o další jímku s kapacitou 4000 m3.  Uskutečnila se také rekonstrukce porodny s malou dojírnou pro otelené krávy, vznikl i teletník pro 200 kusů nejmenších telat a sklad suchých objemných krmiv. Areál je vybaven vodojemem s dvoudenní zásobou vody pro celé středisko. Celý komplex vhodně doplňuje bioplynová stanice o výkonu 750 kW. V obci Chleny společnost provozuje odchov býčků od 4 až 5 měsíců do 12–14 měsíců věku v maximálním počtu 220 kusů. Výkrm býků, který je následně provozován v obci Lhoty u Potštejna, dosahuje kapacity kolem 250 kusů. Realizace odchovu mladých jaloviček probíhá ve středisku bývalého kravína v Borovnici, kam přicházejí jalovičky z teletníku na mléčné farmě ve Svídnici, další fáze jejich odchovu se odehrává v nové hale v obci Rájec. Cyklus se poté uzavírá finálním přesunem vysokobřezích jalovic zpět na mléčnou farmu Svídnice.

Cílem jsou čtyři laktace

„Zdravější a životaschopnější telata jsou dobrým předpokladem pro kvalitní obnovu stáda, a to s možností efektivní selekce a adekvátní brakace zvířat. K vyřazování zvířat jsme nuceni zejména kvůli končetinám, mléčné žláze a nízké užitkovosti, kdy v současnosti se u nás brakace pohybuje mezi 33 až 35 %. Tato vyšší brakace je důsledkem navyšování počtu zvířat ve stádě a následné selekce zvířat s nevyhovujícími zootechnickými parametry. I přes tyto skutečnosti je naším cílem zvýšit dlouhověkost, v praxi to pro nás znamená vyšší zastoupení dojnic na 4. a vyšší laktaci ve stádě, kdy krávy dosahují nejvyšší užitkovosti a zlepšují tím ekonomickou rentabilitu chovu,“ představuje svůj plán Šárka Jindrásková.

Celou reportáž najdete v NCH 11/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down