31.10.2022 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na rakouské biofarmě

Skupina českých chovatelů a zástupců výzkumné a akademické sféry navštívila před časem několik rakouských chovů prasat, které kladou velký důraz na pohodu zvířat. Akci uspořádala třeboňská společnost AGRICO a rakouská firma SCHAUER Agrotronic, jejíž moderní stájové technologie odpovídají požadavkům welfare.

Nedaleko rakouského Lince mají farmu Wolfgang Waselmayer s manželkou Carinou, kteří přibližně před šesti lety přešli z konvenčního chovu prasat na biochov s maximálním využitím stávajících budov a zařízení. Oproti konvenčnímu chovu připadá na jedno ustájovací místo dvakrát až třikrát větší plocha a všechna prasata mají k dispozici venkovní výběhy. V původních starých stájích se chovají prasnice a selata, nová dřevěná stáj slouží jako porodna.

Základní stádo tvoří 35 prasnic, všechna odchovaná „bio“ selata odebírá další chovatel, který je ve stejném režimu vykrmuje. I když je farma Waselmayerových poměrně malá, hospodaří na 70 ha, její struktura a zaměření zaručují ekonomicky příznivou produkci. V Rakousku jsou přibližně 3 % chovů prasat v systému bio, jejich výhodou oproti konvenčním chovům je cenová stabilita v průběhu celého roku.

Všechny stáje na farmě mají pevné podlahy bez roštů a každý box má zřetelné tři zóny: ke krmení, odpočívání a venkovní pro napájení a kálení. Krmí se pouze suchou směsí a pokud mají zvířata žízeň, musejí přejít do venkovního výběhu k napáječkám, v jejichž blízkosti je i kaliště. Ve stájích se využívá pouze přirozená ventilace, jejímž základem je velká plocha, značný objemu vzduchu, ale pomalém proudění. Všichni se mohli přesvědčit, jak málo amoniaku bylo ve stájích.

Kastrace kanečků, stejně jako veškeré veterinární zákroky, jsou možné pouze v celkové anestezii, zakázáno je kupírování ocásků, štípání zoubků a zkrmování GMO surovin. Selata se vakcinují pouze proti mykoplazmové infekci, cirkoviróze a k saturaci železa. Protože v bio systému není dovoleno zkrmovat mléčné náhražky, nedoporučuje se vysokoprodukční genetika.

Více se o rakouské biofarmě dočtete v Zemědělci č. 44.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down