05.01.2023 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na úspěch se zakládá před narozením

S počátkem roku přichází jedno z nejdůležitějších období v chovu ovcí – narození jehňat a jejich odchov. Mezi nejvýznamnější rizikové faktory, které dovedou bahnění a počátek života mláďat pořádně zkomplikovat, je nezvládnutí výživy matek v poslední fázi březosti.

 

Chov ovcí má své příznivce na celém světě. I proto se touto problematikou zabývá nejedno vědecké pracoviště. V Evropě patří mezi ty nejznámější irský Teagasc. Podle tamního vědeckého pracovníka Franka Campiona již bylo prokázáno, že výživa ovcí během pozdní fáze březosti, tedy v posledních 6–8 týdnech před bahněním, kdy dochází k intenzivnímu růstu plodu, ovlivňuje nejenom porodní hmotnost jehňat a jejich vitalitu, ale též mobilizaci tělesných rezerv matek a produkci mleziva a mléka, což působí na přežitelnost mláďat a jejich následnou užitkovost. Jestliže je některá z těchto vlastností negativně ovlivněna, je poměrně značná pravděpodobnost, že jehňata nedovedou naplnit svůj produkční potenciál, což může ohrozit efektivitu chovu.

Proto je třeba věnovat zvýšenou pozornost sestavení krmné dávky pro toto období, což není nijak snadné, protože rychlý růst plodu redukuje množství krmiva, které je matka schopna zkonzumovat, a to vede k potřebě sáhnout při tvorbě krmné dávky po koncentrovaných krmivech. Jenže která jsou ta pravá?

 

Živiny a energie pro efektivitu

Nejvíce limitující bývá v tomto období březosti energie, protože potřeba matek s blížícím se porodem rychle stoupá, avšak kapacita jejich trávicího ústrojí v důsledku rostoucího plodu klesá. Z toho důvodu se zvyšuje spotřeba koncentrovaných krmiv, avšak je třeba pamatovat na to, že jeho množství v krmné dávce je nutné zvyšovat postupně, aby u zvířat nedošlo k metabolickým problémům.

Především v průběhu posledních tří týdnů březosti se u ovcí mění požadavky na bílkoviny a je nezbytné zabezpečit, aby matky dostávaly odpovídající množství v bachoru nedegradovatelných bílkovin, které se podílejí na rozvoji mléčné žlázy a produkci mleziva.

Spotřeba koncentrovaného krmiva v krmné dávce se odvíjí od kvality použitých objemných krmiv. Proto se doporučuje, aby se při sestavování krmné dávky pro matky nejprve nechala otestovat kvalita objemů. Díky tomu se podstatně zvyšuje šance, že se jim dostane potřebné množství živin v odpovídající kvalitě. Při volbě koncentrátu se podle irských vědců vyplatí dodržovat několik zásad, které pomohou k tomu, aby měla krmná dávka potřebnou energetickou hodnotu, jež se vyjadřuje například metabolizovatelnou energií 12,5 MJ/kg sušiny, 18–20 % hrubých bílkovin a její součástí byl též minerální doplněk, jenž je vhodný pro ovce v předporodním období.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down