06.10.2003 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Václavské výstavě o penězích

Tachovská pohraniční oblast je baštou chovu masných plemen skotu. Není proto divu, že se již zde podeváté sešli chovatelé masného skotu s dalšími zájemci na tradiční Václavské výstavě: dopoledne se zúčastnili semináře v Boru u Tachova a odpoledne přehlídky zvířat v Kundraticích. „Vždy se snažíme upozornit na hlavní problém,“ zahájil seminář Ing. Josef Dufka. Po pastevních systémech, jatečném hodnocení či embryotransferu tak letos došlo na peníze a jejich rozdělení.

Svaz pro oblast LFA
V úvodním dopoledním vystoupení Ing. Milan Boleslav představil Svaz marginálních oblastí, který vznikl v říjnu 2002 na Liberecku. U jeho kolébky tehdy stálo dvacet firem, které spojovala oblast hospodaření LFA. V té době se připravovala jednání v Kodani a rozhodovalo se o důležitých komoditách pro marginální oblasti: ovce, kozy, škrob, krávy bez tržní produkce mléka. „Cítili jsme, že není nikdo, kdo by tyto okruhy zastupoval,“ vysvětlil Milan Boleslav. „Od okamžiku vzniku vyvíjí svaz aktivitu, nejprve jsme tlačili na získání vyšší kvóty pro krávy bez tržní produkce mléka , poté se soustředili na rozdělení prostředků uvnitř státu.“ Informace získávají přímo z Evropské organizace pro podhorské a horské oblasti (Euromontana), jejímiž jsou členy. Hlavním cílem je nyní nepřipustit přesun z Horizontálního plánu rozvoje venkova (HRDP) do přímých plateb. Svaz klade důraz vedle produkčních funkcí zemědělství i na mimoprodukční. Sílu lobbingu jistě podtrhuje současný stav, kdy má již 110 členů. Vše při nízké režii, protože ve svazu nepracují uvolnění funkcionáři, a tak si mohou dovolit vybírat symbolický členský poplatek jednu korunu za hektar. Podle Milana Boleslava tak členů stále přibývá.

Sucho na Tachovsku
Letošní sucha neušetřily ani oblast Tachovska s převahou LFA. Ing. Miroslav Bečvář z Agročasu Částkov za Agrární komoru vyčíslil ztráty následovně: na pícninách 105 mil. Kč, v živočišné výrobě 53 mil. Kč a na tržních plodinách106 mil. korun. Sečteno to dělá 264 mil. Kč. „To byl důvod,“ pokračoval Bečvář, „proč počátkem letošního srpna vznikl v rámci tachovské agrární komory krizový štáb.“ O tom, zda dostanou tachovští zemědělci příspěvek na sucho od MZe ČR, jak se snaží dojednat, však spolurozhodne zpráva o dopadu sucha v České republice, kterou ministerstvo zadalo zpracovat VÚZE. To potvrdil i v závěrečném vystoupení prof. Tomáš Doucha. Půjde však o pouhé zjištění situace, výzkumníci v žádném případě nebudou nic doporučovat, upozornil. V přednášce se pak věnoval podporám z pěti zdrojů, které mohou v příštích letech spolurozhodovat o ekonomice zemědělských podniků: Prvním jsou přímé platby. Příjemci však musí počítat s tím, že za peníze bude unie něco požadovat. V letech 2004 až 2006 půjde o splnění tzv. Zásad správné zemědělské praxe. Další podpora poplyne z prostředků HRDP, Operačního plánu pro zemědělce, národních podpor a opatření na podporu trhu. Odhadem by postupně během let 2004 až 2006 mohlo jít o průměrnou roční částku přesahující 30 miliard korun.

Odpoledne se skotem a koňmi
Odpoledne měly dvě stovky návštěvníků možnost navštívit v prostorách kolem odchovny plemenných býků v Kundraticích stánky firem, jejichž zástupci přivezli i zemědělskou techniku. Například zde byl k vidění žací stroj Lely Splendimo firmy Agropartner, s nabídkou přijely i firmy Liva, AgraFa, MariaVet či Jamenská a. s. Zájmu se těšila rovněž větrná čerpadla na vodu. Fixační klec „tři v jednom“, která umožňuje úpravu paznehtů, fixaci a třídění zvířat zároveň, předvedl Michal Hrdlička.
Návštěvníky však zejména zaujaly kolekce plemenic charolais a masného simentála z chovu Jana Zatloukala. Celkem v kotcích a přilehlých ohradách shromáždil kolem 350 zvířat. Z nich pak 93 březích jalovic hned po výstavě putovalo k novému majiteli - Sokolovské uhelné a. s. Návštěvníky v prosluněném odpoledni potěšil i pohled na skokové variace českých teplokrevníků z bernartického chovu. Celý odpolední program byl v režii, včetně té finanční, chovatele Jana Zatloukala.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down