28.01.2011 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabídka chovatelům masného skotu

Nejen chovatelé masného skotu, ale i veterináři a zástupci firem, které zajišťují služby pro zemědělce se sjeli 27. ledna do Stříteže, kde společnosti Biomin Czech, s.r.o., Jihočeský chovatel, a.s. a ČSCHMS Praha připravily seminář s názvem Aktuální problémy v chovech masného skotu (ekologie, šlechtění, minerální výživa, zdraví, reprodukce.

Průvodcem seminářem byl Ing. Zdeněk Schachelhofer (Jihočeský chovatel, a.s.), který se ujal úvodního slova a dále potom představoval jednotlivé přednášející. Přibližně 250 účastníků semináře vyslechlo úvodní přednášku Ing. Miroslava Vráblíka, předsedy Českého svazu chovatelů masného skotu praktickém využití plemenných hodnost při zlepšování masného stáda. Plemenné hodnoty vyjadřují genetický rozdíl pro daný ukazatel užitkovosti mezi jednotlivými zvířaty. Při jejich výpočtu se berou do úvahy všechny dostupné informace od příbuzných zvířat, stejně tak jako o konkrétním zvířeti, a propočítávají genetické korelace (matematické vztahy) mezi jednotlivými znaky užitkovosti. Každá chovatelsky vyspělá země stanovuje pro výpočet PH takové ukazatele, které pomáhají chovatelům k získání nejvyššího efektu. Často jsou to ukazatele, které mají velký vliv na ekonomiku chovu a jeho ziskovost. ČR sleduje jen opravdu základní ukazatele telení a růstu. Bohužel další, pro chovatele cenné výpočty PH (plodnost, jatečné ukazatele), nejsou prováděny.

Na zdravotní problematiku ve stádě masného skotu se zaměřil Doc. MVDr. Josef Illek, CSc. z VFU Brno, který se věnoval mikrominerální výživě. Podle něho je chov masného skotu je realizován především v oblastech s nižší půdní úrodností a s nízkou zásobou uvolnitelných minerálních látek. Půdy v ČR mají nízkou koncentraci hořčíku, selenu, zinku, mědi a jodu. Naopak jsou často velmi bohaté na železo a síru. Je proto nezbytné celoročně zkrmovat minerální krmné směsi, aby byly uspokojeny potřeby jednotlivých kategorií skotu, protože v opačném případě se objeví poruchy, které významně ovlivňují zdravotní stav zvířat, plodnost, a produkci.

MVDr. Kamil Kovařčík, Ph.D.(VÚVeL Brno) vysvětlil etiologii, patogenezi virových onemocnění střevního traktu telat a jejich prevenci. Ve druhé části přednášky se zabýval negativním vlivem viru BVD na imunitní systém zvířat. Virus BVD tak zhoršuje průběh infekcí způsobených jinými mikroorganismy. Infekce postihuje sliznice trávicího i respiračního traktu s doprovodnými příznaky průjmů a zánětů plic.

 MVDr. Miloslav Skřivánek, CSc.(BIOMIN Czech s.r.o.) a Ing. Pavel Káčer (Jihočeský chovatel, a.s.) představili platformu BovesPro určenou pro chovatele masného skotu. Jde o projekt společností Jihočeský chovatel, a.s. a BIOMIN Czech s.r.o. pro konvenční i ekologické chovy masného skotu. Zahrnuje komplex výživářských produktů, zooveterinárního servisu a průběžného i krizového poradenství. V rámci tohoto projektu společnost Biomin nabízí minerální lizy řady BovesPro pro březí krávy, pro otelené, lizy Pastva 1, Reprodukce, Býci a pro ekologické chovy lizy Březí krávy Eko, Otelené krávy Eko, Býci Eko, Pastva 1 Eko. Dále nabízí premixy pro konvenční i ekologické zemědělství (MDK BovesPro Březí krávy, Otelené krávy, Pastva 1, Pastva 2, Býci, Reprodukce a Březí krávy Eko, Otelené krávy Eko, Pastva 1 Eko, Pastva 2 Eko).

 Ing. Roman Rozsypal, CSc. z firmy Biokont CZ, s.r.o. v Brně přednášel o kritických bodech v managementu ekologické farmy. Podnikání v ekologickém zemědělství je upraveno Nařízením Rady (ES)834/2007 (dále NR), Nařízením Komise (ES) 889/2008 (dále NK) a zákonem č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství (dále EZ). Kritickými body ekologických chovů jsou výběr zvířat, tedy volba plemene a nákup zvířat. Dále je to otázka požadavků na ustájení zvířat, krmení a veterinární péči a léčení zvířat, ale také zajištění reprodukce stáda.

 Ing. Pavel Káčer (Jihočeský chovatel, a.s.) na závěr semináře doporučil způsob, jakým je možné zajistit březost v masném stádě. Zaměřil se na management stáda s ohledem na optimální reprodukci a věnoval se také určení tělesné kondice (BCS) a jejím vlivu na plodnost krav i plemenného býka.

 Závěrečným bodem programu byla tombola s možností vyhrát ceny z nabídky produktů a služeb BovesPro i ČSCHMS a jejíž hlavní cenou byl mladý vůl (tuto výhru získal Ing. Bohumil Hejtmánek z Velké Bíteše).

Další informace si přečtete v týdeníku Zemědělec a časopisech Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down