21.01.2022 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadčasová stáj s moderními prvky

Společnost AGRA Řisuty vykrmí každý rok přibližně 6000 prasat. Modernizace porodny na farmě Drnek pro 150 prasnic v roce 2008 byla spojena s repopulací základního stáda prasničkami od firmy CBS - Czech Breeding Services. Druhá vlna modernizace v roce 2016 se týkala odchovny pro 1050 selat a během třetí vlny v roce 2018 byl do porodny instalován automatický krmný systém Schauer MamaDos. No a v loňském roce byla zprovozněna zcela nová stáj v Malíkovicích pro výkrm téměř 2000 prasat (více v týdeníku Zemědělec č. 2).

Od prosince loňského roku začala AGRA Řisuty naskladňovat v třítýdenních intervalech zcela novou moderní stáj pro výkrm 1984 prasat v Malíkovicích, která nahradila původní stlaný provoz. Měla by zde vyrůst všechna vlastní narozená selata do porážkové hmotnosti. Každé tři týdny se naplní jedna z pěti sekcí pro 384 prasat, takže časem se omezí i výkrm prasat ve druhé staré stáji v Ledcích. Pokud by se v chovu prasat zlepšila situace, zejména farmářské ceny, připadá v úvahu i její rekonstrukce a popřípadě smluvní či jednorázový výkrm prasat.

Koncept nové moderní stáje převzala společnost AGRA Řisuty z Německa. K čištění podroštových prostorů se poprvé u prasat v České republice využívá vlastní kejda. Podroštové vany a kanály, kde prasečí kejda časem sedimentuje, se v Malíkovicích proplachují kejdou, čímž odpadá složité a náročné čištění. Zcela unikátní je i ventilační systém s ohřevem, rekuperací a chlazením vzduchu od firmy Möller. Po vzoru německých stájí vycházel investor z toho, že nejvíce tepla uniká z odsávaného vzduchu. Proto je v podkroví uprostřed stáje umístěna rekuperační jednotka s výměníkem, kde se přisávaný a předehřátý vzduch z půdního prostoru „potkává“ s odsávaným vzduchem ze stáje, který zároveň přisávaný vzduch temperuje. Část odpadního tepla se tak vrací zpět do stáje. Naopak v letním teplém období je třeba dodat do stáje velké množství čerstvého a chladného vzduchu. K tomu slouží pasivní chlazení, jehož základem jsou neobvyklé chladicí věže z cihel.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 3.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down