20.04.2016 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náhrada strukturální vlákniny

Jeden z přihlášených exponátů do soutěže o cenu Grand Prix Animal Vetex byl Rumenfibe. Jde o veterinárně technickou pomůcku, která se aplikuje pomocí sondy přes jícen do bachoru přežvýkavců.

Přípravek představil Ing. Václav Jambor, CSc., ředitel firmy NutriVet, s. r. o., Pohořelice:  „Vyšší podíl krmiv s nižší strukturální vlákninou v krmných dávkách skotu, jako je např. konzervované mačkané zrno, limituje snížení motoriky bachoru. Tím může dojít k acidózám, které se projevují snížením produkce i kvality mléka a zhoršením celkového zdravotního stavu zvířat, včetně nemocí končetin a dalších problémů.

Jednou z možností, jak bachorovým acidózám předcházet, případně jak zvýšit podíl krmiv s nižší strukturální vlákninou v krmných dávkách skotu je aplikace stimulátorů bachorové motoriky do bachoru skotu.

Účelem Rumenfibe je eliminovat nedotatek strukturální vlákniny v krmné dávce a stimulovat bachor, resp. způsobovat kontrakci stěn bachoru. Objekty v bachoru pomáhají zmírnit dopady vysokých venkovních teplot v letních měsících, zmírnit dopady klinických a subklinických acidóz, zabránit překlopení slezu. Pozitivní je zjištění, že trávenina, i když nemá požadovanou strukturu, vydrží v bachoru delší dobu, navíc je stimulováno přežvykování stejně, jako kdyby v bachoru bylo krmivo s delší strukturou. Tím je zaručeno vyšší proslinění potravy a produkce kyselin ve vzájemně příznivých poměrech zastoupení. Podle výsledků studie v rámci patentové ochrany pomůcky Rumenfibe lze užitkovost dojnic zvýšit denně o 0,9 až 3,5 litru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down