08.08.2019 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nahradí genová editace kastraci kanců?

Genová editace je relativně nová šlechtitelská technologie, která je v současnosti aktuální téma. Tato technika je slibná, zejména pro řešení problémů, které jsou obtížné pro klasické šlechtitelské metody. Kančí pach je takový problém. V podstatě je to nepříjemný pach způsobený zvýšenými hladinami androstenonu, skatolu nebo indolu v mase dospělých nekastrovaných kanců.

Aby se zabránilo nepříjemným pachovým efektům v masných výrobcích, je v prasečím průmyslu široce používána kastrace kanců. Avšak v poslední době je veřejné mínění stále méně ochotné tolerovat tento typ zákroku. To byl jeden z důvodů, proč Evropská unie vyhlásila zákaz kastrace prasat do ledna 2018. Bohužel ale neposkytla žádná účinná řešení. Proto odvětví prasat hledá alternativní řešení a genová editace, zejména technika označovaná jako CRISPR, by mohla být řešením, které stojí za zvážení.

Federace veterinárních lékařů v Evropě společně s Evropskou komisí provedla průzkum, aby zjistila situaci v různých evropských zemích. Studie ukázala, že názory na praktičnost alternativ k chirurgické kastraci jsou značně rozdílné. Přestože některé země rutinně používají analgezii nebo anestezii, jen málo evropských zemí usiluje o ukončení chirurgické kastrace kanců.

 

Hlavními překážkami při dosahování cílů evropské deklarace jsou:

ekonomické důsledky,

mimořádné pracovní zatížení při používání analgezie/anestezie,

nedostatek praktických a účinných metod analgezie/anestezie,

špatná přijatelnost kanců na jatkách a na trhu,

riziko výskytu kančího pachu v mase,

problémy s welfare při výkrmu kanců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down