Nákazová situace v chovech drůbeže je příznivá

Z pohledu nákaz v chovech drůbeže, které mají ekonomický dopad ať už z hlediska přímých ztrát v podobě utrácení zvířat, nebo nepřímých ztrát zahrnujících omezení nebo znemožnění intrakomunitárního obchodu nebo exportu do třetích zemí, lze konstatovat, že aktuální nákazová situace v České republice je velice příznivá.

V posledních několika letech se evropští chovatelé ve svých chovech potýkali zejména s aviární influenzou a pseudomorem drůbeže. Letos se zatím ani jedno z obou ekonomicky závažných  onemocnění na našem území nezaznamenalo. Negativní výsledky jsou hlášeny jak z odebraných vzorků z domácích i komerčních chovů drůbeže, tak z uhynulých volně žijících ptáků.

Ve světě je v současné době několik ohnisek aviární influenzy, a to jak nízkopatogenních (LPAI), tak vysokopatogenních (HPAI) subtypů. Co se týká Evropské unie, byly zjištěny případy nízkopatogenní nákazy v Itálii, Nizozemsku a v Německu.  Kromě záchytů na starém kontinentu FAO k 23. 10. letošního roku vedou záznamy o ohniscích nízkopatogenních, ale i vysokopatogenních subtypů aviární inflenzy ještě v africkém regionu (Egypt) a v Asii (Čína, Indonésie, Severní Korea, Vietnam). Vysokopatogenní subtyp aviární influenzy (H5N1) byl zjištěn také ve dvou hospodářstvích  se smíšeným chovem drůbeže na východě Ruska. V souvislosti s nadcházejícími migracemi volně žijících ptáků, kteří jsou přirozeným rezervoárem virů ptačí chřipky, se však zvyšuje riziko šíření ptačí chřipky z infikovaných oblastí i do jiných zemí.*

Více se dočtete v prosincovém číslu časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down