Nákazová situace v chovech ovcí a koz

Nákazová situace v chovu ovcí a koz v České republice je stejně jako u ostatních druhů hospodářských zvířat velmi dobrá. To už se ale nedá říci o celé Evropě, kde se řeší klusavka, katarální horečka a aktuálně i neštovice ovcí a koz.   

V rámci povinného monitoringu prováděného v souladu s metodikou kontroly zdraví a nařízené vakcinace se do 30. září letošního roku v chovech ovcí a koz nepotvrdila brucelóza, atypická klusavka, ani tuberkulóza ovcí a koz.

„Zaznamenali jsme pouze pět sérologicky pozitivních zvířat na maedi-visnu, což oproti roku 2020, kdy bylo potvrzeno 43 pozitivních případů, ukazuje na zlepšení nákazové situace. Bez výskytu pozitivních případů byla také artritida a encefalitida ovcí a koz. Přestože monitoring na katarální horečku ovcí je v rámci metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace povinný pouze u skotu, v období výskytu přenašečů nákazy (od května do listopadu) Státní veterinární správa provedla vyšetření také u ovcí a koz. Všechna vyšetření byla negativní,“ uvedla na ovčácké konferenci MVDr. Klára Jelínková z Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS ČR.

Pokud jde o nákazovou situaci v Evropě, aktuálně se v Evropské unii řeší výskyt neštovic ovcí a koz ve Španělsku. Od 19. září do 3. listopadu zde bylo potvrzeno 19 ohnisek nákazy, a to v oblastech Andalusie a Castilla – La Mancha. Protože patří mezi nakažlivé onemocnění ovcí a koz, které se podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2018/1882 řadí do skupiny A, je nutné přijmout okamžitá opatření k eradikaci. V rámci eradikačních opatření tak muselo být ve Španělsku utraceny tisíce zvířat.

„Neštovice ovcí a koz se ve Španělsku vyskytly po více než padesáti letech od poslední eradikace, přičemž původ viru je zatím neznámý. Dá se však předpokládat, že mohl být zavlečen z Turecka nebo Afriky, kde se toto onemocnění běžně vyskytuje. Brucelóza ovcí a koz, která se projevuje zejména potraty v poslední fázi březosti, se v roce 2022 vyskytla pouze na Kypru. Byly zde potvrzeny tři ohniska, a to nejen u ovcí a koz, ale také skotu. O rok předtím byla zjištěna také ve Španělsku a Itálii. V Evropě se poměrně běžně vyskytuje katarální horečka ovcí. Jedná se o infekční virové onemocnění přenášené vektory (tiplíky), které postihuje volně žijící a domácí přežvýkavce. Infekce má často inaparentní průběh, v klinické formě se vyskytuje zejména u ovcí, především u jehňat. Zatímco v roce 2021 byla katarální horečka ovcí a koz potvrzena v Belgii, Bulharsku, Německu, Španělsku, Francii, Řecku, Chorvatsku, Itálii, Polsku a Rumunsku, na začátku listopadu 2022 se vyskytla jen v Portugalsku a ve Španělsku. Pokud jde o klusavku u ovcí a koz v Evropě, máme k dispozici jen údaje za rok 2021. Z celkového počtu 551 potvrzených pozitivních případů u ovcí se více než 80 procent ohnisek klusavky potvrdilo v šesti členských státech EU. Nejvíce ve Španělsku, kde bylo 184 případů, dále v Itálii se 148 ohnisky a Řecku se 74 záchyty. V evropských chovech koz se klusavka potvrdila celkem 224krát. Nejvíce na Kypru, kde bylo 135 případů, 45 ohnisek bylo potvrzeno ve Španělsku a 23 v Itálii,“ doplnila MVDr. Jelínková.*

V našich chovech ovcí a koz je nákazová situace bez problémů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down