15.05.2016 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náklady odchovu telat mléčných plemen v zahraničí

Třetí největší položkou nákladů na výrobu mléka v ČR je obměna stáda, které představuje rozdíl mezi náklady na jalovice nebo prvotelky zařazené do stáda a cenou ze stáda vyřazených krav. Odchov telat je první a z hlediska budoucí užitkovosti krav důležitou fází odchovu jalovic.

Zatímco z hlediska výrobních ukazatelů a požadavků (výživy a krmení, techniky a technologie chovu, zdravotního stavu aj.) je kategorii telat věnována náležitá pozornost, existuje o této periodě poměrně málo ekonomických údajů v ČR i v zahraničí. Položky nákladů, popř. ceny telat zařazených do odchovu, jsou obvykle součástí kalkulace ekonomiky odchovu jalovic. Cílem příspěvku je doplnění „českých“ orientačních údajů o nákladech o odchovu telat (Náš chov 4/2016) údaji zahraničními.

U zahraničních souborů dosáhly v letech 2009 až 2015 náklady 7230 Kč (2195 až 9350 Kč) na odchované tele a 117 Kč (46 až 172 Kč) na den jeho odchovu. Výsledky odchovu telat v zahraničí jsou do značné míry srovnatelné se situací v ČR. Jedná se zejména o výši a variabilitu nákladů a o faktory, které výsledky odchovu ovlivňují. Srovnatelný je i hlavní cíl odchovu, kterým je vysoká kvalita telat, resp. předpoklady telat nutné k dosažení budoucí vysoké a ekonomicky efektivní užitkovosti. Dosažení tohoto cíle nemusí být spojeno s vysokými náklady odchovu. Možnosti úspor existují především v jakosti a ceně krmiv, ve volbě systému odchovu a ustájení a ve spotřebě a organizaci práce. Mezi hlavními podmínkami úspěšného odchovu telat se obvykle uvádí problematika napájení mlezivem, vysoká kvalita krmiv, podpora vývoje bachoru volbou správné výživy a dodržování zásad čistoty a hygieny.

Příspěvek byl zpracován v rámci řešení projektů MZERO0714.

 Ing. Jindřich Kvapilík, Dr.Sc.,

VÚŽV, v. v. i.,  Praha  Uhříněves

Celý článek autora je v tištěné podobě Našeho chovu č. 5/2016

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down