Agrofarma Řehnice, s. r. o., je rodinná společnost, kterou založil František Honc se svými dvěma syny Michalem a Františkem již před sedmadvaceti lety. Stěžejní disciplínou jejich podnikání v zemědělské prvovýrobě je rostlinná výroba s produkcí tržních plodin v zastoupení pšenice, ječmene, řepky a cukrové řepy. Poslední dva roky se farmáři, kteří na Mladoboleslavsku obhospodařují více než dvě stě hektarů zemědělské půdy, začali zabývat také chovem masného skotu plemene charolais se záměrem produkovat plemenný materiál.
Agrofarmu Řehnice rodiny Honcových najdete v malé vesnici, která je součástí obce Krnsko v okresu Mladá Boleslav. Soukromě hospodařit zde začali v roce 1994, respektive potom, co jim v privatizaci navrátili 14 hektarů zemědělské půdy, jeden traktor s vlekem, čtyři krávy a osm býků na výkrm.
„Otec v zemědělství vyrůstal a spolu s bratrem jsme do toho šli i kvůli dědovi, který to miloval. Aktuálně hospodaříme na 210 ha zemědělské půdy, z nichž třicet hektarů máme vlastních. Více než dvě stě hektarů představuje orná půda, na níž pěstujeme ozimou pšenici, ječmen, řepku a cukrovku. Zbývajících osm hektarů jsou louky, které jsme ještě donedávna pronajímali. Ale jak jsme před dvěma roky začali chovat masný skot, sečeme je na seno a senáž. K masnému skotu jsme se dostali přes kamaráda, který k nám jezdil lisovat seno a sám choval černé aberdeen angusy. Od něho jsme měli čtyři jalovice, kříženky s podílem krve plemene charolais. Protože jsme chtěli pořídit čistokrevná zvířata pro sestavení základního stáda, v našem okolí jsme se pídili po chovatelích charolaiského skotu. V Rovensku pod Troskami u Jičína v podniku, kam jsme jezdili na žně službou, jsme natrefili na Josefa Hoška, který choval charolaiské krávy. Protože jsme potřebovali býka, jenž by hned skákal, dali jsme na doporučení a na dražbě v Cunkově jsme pořídili staršího plemeníka. Chtěli jsme geneticky bezrohého charolaiského býka. Ze dvou favoritů se nám podařilo koupit býka Fjord Liponova, narozeného 15. 9. 2016 v chovu Liponova, a. s., Lipoltice,“ navázal Michal Honc.*
Více se dočtete v některém z aktuálních čísel týdeníku Zemědělec.