01.04.2009 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nákup půdy je vklad do boucnosti

Rodina Sotonových hospodaří v Trstěnici z Ústeckoorlicka na výměře 226 hektarů, z nichž je dvě stě hektarů vlastních a jen 26 pronajatých. Farmáři se totiž soustředili na nákup zemědělské půdy, protože je to podle jejich názoru vklad do budoucnosti.

Trstěnická farma je rodinná, pracuje v ní kromě Ing. Josefa Sotony také jeho syn Pavel, snacha Naďa a standardně dva zaměstnanci ukrajinské národnosti, kteří jsou ovšem blízcí příbuzní Naděždy Sotonové. Výhody jejich zaměstnávání rodinných příslušníků spatřuje Josef Sotona zvláště v jejich pracovitosti a jakési sounáležitosti s farmou. Vzhledem k současné krizi v oblasti mléčného skotu a související minimalizaci nákladů je nucen zastat všechnu práci se synem a snachou sám.

Rostlinná výroba

Z uvedené výměry zemědělské půdy zaujímá 146 ha orná půda. Na 80 hektarech rostou trvalé travní porosty, hlavně jetelotrávy a vojtěškotrávy. Pastevní areál zahrnuje 35 hektarů. Na orné půdě pěstují Sotonovi hlavně krmné plodiny, na 100 ha obilniny (na 40 ha pšenice ozimá, na 20 ha jarní ječmen, tritikale a oves). Na dvaceti hektarech bude v tomto roce vyseta také kukuřice a na zbylé ploše pěstují Sotonovi většinou bílkovinná krmiva, hlavně vojtěšku, popřípadě rozmanité směsky.
Kromě zemědělské půdy vlastní rodina také šest hektarů lesa.

Plemeno české strakaté

Na rodinné farmě se chová kromě stáda ovcí a několika koní především skot kombinovaného plemene české strakaté – celkem okolo 250 kusů, z toho stovka dojnic s užitkovostí více než 7300 kilogramů ročně. „Denně se do Olešnické mlékárny vozí zhruba 1500 litrů. Díky vyššímu obsahu bílkovin a tuku máme aktuální cenu 6,41 Kč za kilogram, což je pod hranicí našich nákladů,“ říká Josef Sotona.
Proto farmáři šetří – snížili obsah sóji v krmné dávce ve prospěch hrachu, zasejí méně kukuřice, budou vyrábět více směsek z vlastního osiva.
České strakaté jalovice zapouští chovatelé zhruba ve věku 18 až 20 měsíců podle živé hmotnosti a kondice jednotlivých plemenic. Pro inseminaci používají zvláště býky nesoucí ve svém genetickém základu pevnou konstituci.
V převážné většině nepotřebují telící se krávy žádnou pomoc člověka. Telata se po porodu přemísťují do individuálních bud, kde jsou až do konce období mléčné výživy. Zhruba ve 2,5 až třech měsících se jalovičky posunují do odchovny a část býčků se prodává. Zbylí býčci se vykrmují zhruba do zástavové hmotnosti 200 až 250 kilogramů, protože chovatelé na jejich výkrm nemají kapacity. Od původního záměru postavit v co nejbližší době vlastní výkrmnu zatím Sotonovi odrazuje krize.
Pastevní období trvá v Trstěnicích zhruba od konce dubna do počátku listopadu, jalovice zůstávají na pastvě prakticky po celé toto období, dojnice se na pastviny vypouštějí po dojení. Chovatelé vyživují pastevní plochy pouze organickými hnojivy, což také vede k minimalizaci nákladů.

Klíčové informace:

• Rodina Sotonů hospodaří na 226 hektarech zemědělské půdy.
• Chovají sto dojnic plemene české strakaté, stádo ovcí a několik koní.
• Tandemovou dojírnu 2 x 2 čeká za provozu rekonstrukce na rybinovou 2 x 4.
• Historie selského rodu sahá do šestnáctého století.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down