Nápady pro chov prasat

Chytré zemědělství je aplikace pokročilých technik ke sledování a řízení živočišné výroby. Jeho cílem je zvýšit schopnost chovatele udržovat kontakt s jednotlivými zvířaty. Pomocí chytrého zemědělství lze v krátkém čase shromáždit velké množství dat, což může zlepšit zdraví prasat, management a welfare.

Nová generace farem je spravována špičkovým vybavením, které zaznamenává akce u zvířat s přesností, která může v mnoha ohledech převyšovat výkon lidí. Pomocí inteligentních zemědělských technik mohou zemědělci lépe monitorovat potřeby jednotlivých zvířat a odpovídajícím způsobem upravit své postupy řízení, čímž předcházejí problémům se zdravím, welfare a managementem a zvyšují zdraví stáda. K dispozici je široká škála inteligentních zemědělských technologií, které by mohly být použity v chovu prasat, Jde zejména technologie snímání a monitorování, jako jsou akcelerometry, tlakové rohože a silové desky, mikrofony, kamery a radiofrekvenční identifikace (RFID).

Precizní technologie

Precizní chov hospodářských zvířat neboli PLF je využití pokročilých technologií k přesnějšímu řízení zvířat na individuální nebo skupinové úrovni. To lze mimo jiné využít k optimalizaci jednotlivých dávek krmení, ke sledování hmotnosti a zdraví nebo k pozorování chování. Typ použité technologie se velmi liší a částečně závisí na druhu zvířat. U prasat se systémy neustále vyvíjejí pro skupinové i individuální sledování. Na větších farmách je samozřejmostí vidět elektronická krmítka a automatické systémy vážení a třídění prasat. Unikátní systémy ušních známek jsou také oblíbené pro nepřetržité zaznamenávání a sledování pohybu prasat, doby krmení, frekvence a množství zkonzumovaného krmiva nebo přesun zvířete do jiného kotce.

 Aplikace nových technologií v chovu prasat

Technologie Příklad využití u prasat
Rozšířená realita Práce na lince během procesu výroby
Stanovení bezpečnosti potravin
Nástroj na školení pro výrobce nebo zpracovatele
Umělá inteligence Analýza kvičení selat kvůli úzkosti
Vyzve prasnici k pohybu, aby se selata nezalehla
Detekce polohy ocasu a upozornění zemědělců, o možném potenciálu zvýšeného okusování ocasu
3D tisk Tisk plastových prototypových součástí strojů
Tisk umělých orgánů pro implantáty a chirurgii
Internet věcí Použití senzorů ke zjištění zdraví, příjmu potravy a vody, mobility, hmotnosti, kvality vzduchu a kašle
Nabízí celou řadu dat specifických pro prasata pro hlášení, dokumentaci a analýzu v reálném čase
Bezpečné ukládání a přenos informací do chytrých telefonů uživatelů
Nabízí všestranné technologické řešení pro výrobce
Umožňuje výrobcům sledovat v reálném čase příjem krmiva a vody pro zvířata, řídit teplotu a ventilaci pomocí chytrých telefonů, tabletů nebo počítačů
Propojení ovladačů, počítačů a senzorů zákazníků za účelem komunikace
Umožnění manažerům farmy mít 3D snímky farmy, vyhodnocovat klimatické podmínky a nastavení krmiva a měnit tato nastavení v rámci softwarové platformy

Široká škála technologií precizního (PLF) chovu prasat

Patří sem kamerové systémy pro hodnocení růstu a přírůstků, chování a aktivity, termokamery pro měření tělesné teploty, snímače různých typů pro měření příjmu krmiva, tělesné hmotnosti a chůze, průtokoměry pro měření odběru vody, mikrofony pro monitorování kašle a vokalizace, akcelerometry pro měření aktivity, fotoelektrické senzory pro detekci kulhání, radiofrekvenční identifikace (RFID) pro individuální identifikaci a sledování, bezkontaktní snímače tělesné teploty apod. Aby byla zajištěna přesnost PLF technologií napříč různými systémy, musí být také testovány u různých věkových kategorií a v různých prostředích ustájení, což vše může ovlivnit přesnost senzorů. Inteligentní snímací systémy mají potenciál automatizovat a integrovat různé činnosti v produkci prasat, jako je chov, krmení, manipulace, úklid a management nemocí. Tempo zavádění technologií v chovu prasat je však relativně pomalé pro nedostatek adaptovatelných senzorových technologií, omezené dostupnosti smysluplných dat a prostředků, jak převést data do použitelných položek. Digitalizace chovu prasat a produkce vepřového masa nabízí obrovské příležitosti pro maximalizaci efektivity, snížení plýtvání, zkoušení alternativních systémů, prevenci nemocí zvířat a maximalizaci dobrých životních podmínek zvířat.

 Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down