05.06.2006 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nápady pro skot i pro prasata

Chovatelé hospodářských zvířat ani letos na brněnském veletrhu rozhodně nepřehlédli expozici společnosti Farmtec. Kromě dvoupatrového provedení se dominantou stal také nový automatický dojicí systém Galaxy.

Podle vyjádření ředitele firmy Ing. Václava Škeříka pomůže k zodpovědnému využití pracovní síly instalace dojicího robotu Galaxy, kterého zhruba před pěti lety představila nizozemská společnost Insentec.

Zařízení pro skot

Společnost Insentec se tak stala třetí firmou v pořadí, která uvedla na trh dojicího robota. V nerezovém dojicím stání stojí krávy při dojení volně, jsou pouze přitlačeny k zadní stěně stání pohyblivým žlabem, do kterého může chovatel přidat dva druhy jadrných krmiv.
Speciální strukový násadec nejprve očistí struky teplou vodou, pak je osuší tlakovým vzduchem a oddojí první střiky mléka. Po každém struku a mezi dojeními je tento strukový násadec očištěn zvenku i zevnitř, špinavá voda a první odstřiky mléka se odvádějí separátním potrubím. Po očištění struků nasadí robot dojicí stroje. Pozice struků určují laser a kamera, které společně pořídí trojrozměrný obraz vemene. Umístění struků se zjišťuje před každým nasazením. Nasazení dojicích strojů, včetně ošetření struků před dojením, trvá asi dvě minuty, po nasazení dojicích strojů se rameno stáhne do výchozí pozice a může obsluhovat další krávu.
Průtok mléka se zjišťuje u každého struku odděleně, jakmile klesne pod nastavenou hodnotu, dojde ke stažení jednotlivého dojicího stroje, což zabraňuje předojování krav. Kromě toho proběhne dezinfekce systému po každé krávě s nestandardním mlékem. Běžná dezinfekce se provádí vodou ohřátou na 98 oC a trvá dvanáct minut.
Robot Galaxy může být ve stáji instalován dvěma způsoby, naproti sobě nebo za sebou.
Další novinkou firmy je vyhřívaný napájecí žlab se zátkou. Inovovaný systém vypouštění špinavé vody zátkou o velkém průměru odstraňuje nedostatky běžných napajedel, například možnost namrzání podlahy při vylévání na zem, nutná fyzická práce na převracení žlabu atd.
Shrnovací lopaty na kejdu jsou v novostavbách či rekonstruovaných stájích v České republice standardem. V těchto provozech je nutné zajistit průjezd vozu „přes“ shrnovací lopatu. Pro tyto účely vyvinula společnost Farmtec skládací variantu lopaty, kterou lze složit do průjezdného tvaru na libovolném místě stáje. Příslušný sběrný kanál zároveň nemusí být v koncové části stavby, ale v kterékoli části chodby.

Novinka pro prasata
Jednou z novinek prezentovaných na letošním brněnském veletrhu je lehká fixační kles pro prasnice se sklopným mechanismem. Podle Bc. Martina Křivky její používání koresponduje se směrnicemi Evropské unie a zároveň zajišťuje vyšší produktivitu práce, snižuje výskyt stresových situací omezením přesunů, umožňuje volbu způsobu ustájení bez přesunů v rámci turnusových skupin, dovoluje přechodné individuální krmení jednotlivých zvířat a podporuje vytvoření klidové zóny pro odpočinek či krmení prasnic.
Individuální ustájení prasnic na porodně je v chovech podle slov Bc. Křivky možné řešit použitím nového typu porodní rozevírací klece s označením KPR 23. „Jednou z jejích předností je možnost měnit rozměry klece u koryta, kde jsou čtyři varianty a zádě, kde existuje celých 38 možností nastavení. Pro tuto klec tak neexistuje prasnice, které by nebyla na míru,“ tvrdí Martin Křivka. Navíc boční strany klece zajišťují opatrné zaléhání prasnic, čímž minimalizují ztráty selat zalehnutím. Koryto porodní klece se standardně dodává ve čtyřech typech, které jsou sklopné, vyjímatelné a kapacitní v provedení plast nebo nerez s variantou celoobjemové – vhodné pro mokré krmení nebo dělené vhodné pro suché krmivo a vodu. „Koncepce porodní klece je vytvořena tak, aby umožňovala odchod zvířete přímým směrem bez couvání, což ocení zvláště velkokapacitní chovy,“ dodává Bc. Křivka.

Rozmach východním směrem
Součástí expozice byly mimo vystavených výrobků také fotografie ze setkání zástupců firmy s prezidentem Ruské federace Vladimírem Putinem. Při příležitosti jeho státní návštěvy v České republice dne 1. března 2006 se managementu firmy na základě dlouhodobé přípravy podařilo uzavřít rámcovou smlouvu o spolupráci v oblasti výstavby, rekonstrukce a modernizace farem pro chov skotu a prasat se společností Agroholding MP Promcentr v Baškirské republice. „Připomněl bych také úzkou spolupráci s Českou exportní bankou, která s tímto projektem souvisí,“ uzavřel Ing. Škeřík.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down