01.12.2018 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní šampionát romanovských ovcí 2018

Rok se s rokem sešel a přední chovatelé romanovských ovcí se zase potkali na výstavišti v Lysé nad Labem, aby předvedli sobě i veřejnosti, kam se chov romanovského plemene posouvá z pohledu výstavnictví.

Vlastní výstavě předcházel elitní nákupní trh, nebo přesněji klasifikace mladých romanovských beranů. Ing. Mareš oklasifikoval celkem 41 beranů, z toho bylo hodnoceno za zevnějšek 19 beranů v nejvyšší třídě ER (elita rekord).  Za velmi pozitivní je třeba označit fakt, že drtivá většina beránků nebyla starších než půl roku a nejstaršímu beránkovi bylo čerstvě sedm měsíců. To je velmi slibné z pohledu dalšího rozvoje plemene. Dochází tak k dalšímu zkracování generačního intervalu. Kromě toho se termín oficiálního selekčního rozhodnutí při výběru do plemenitby přibližuje termínu reálného selekčního rozhodnutí chovatele.  Předvádění beránci nebyli žádnými drobečky.  Průměrná tělesná hmotnost klasifikovaných beránků byla 49 kg.  Nejvyšší hmotnost byla zjištěna u čerstvě šestiměsíčního berana ProVes Attila 96 447 021, a to 68 kg.  Hmotnosti 60 a více kg bylo dosaženo u celkem devíti budoucích plemeníků. Průměrná výška v kříži byla naměřena 67 cm.

Romanovská ovce je mimořádně raným plemenem. Schopnost dobře odchovaných beránků připouštět od tří měsíců věku s sebou někdy přináší i problémy při zjišťování 100denní hmotnosti, protože je poměrně riskantní v tomto věku držet beránky ještě u matek. Extrémní ranost je důvodem, proč je u beranů romanovské ovce stanoven minimální věk pro výběr do plemenitby na pět měsíců, přestože u ostatních plemen je to šest měsíců. Posun ve šlechtění i kvalitě odchovu ukazuje, že i pět měsíců je moc.  Je třeba zahájit diskusi o dalším snižování minimálního věku pro výběr do plemenitby u tohoto velmi raného plemene. Za vhodný kompromis by mohlo být považováno například tolerování nižšího věku u beránků s hmotností vyšší než 50 kg. Například výše uvedený beran 96447021 dosahoval přesně ve věku 4 měsíců hmotnosti 52 kg.  Prostor pro zlepšení najdeme i v metodice lineárního popisu zevnějšku. Je třeba přejít od stupnice platné napříč plemeny a nastavit každému plemeni škálu pro popis jednotlivých znaků tak, aby se průměrné vyjádření znaku co nejvíce přibližovalo číslu 3, tedy očekávanému průměru.  Že tomu tak není, potvrzuje i poslední hodnocení z Lysé.  Některé znaky jako tělesný rámec a osvalení dostávají v průměru vyšší hodnoty (4,1 respektive 3,9), jiné jako například pevnost hřbetní linie nebo postoj pánevních končetin jsou hodnoceny níže (2,47 a 2,34).  Pohár šampióna elitního nákupního trhu Lysá 2018 si odnesl beran ProVes Admiral 96 443 021.

Ing. Josef Šlejtr,

člen výboru Klubu chovatelů romanovských ovcí

Celý článek najdete v NCh 12/18.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down