16.04.2023 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní šampionáty a přehlídky zvířat masných plemen v Brně

Český svaz chovatelů masného skotu se pečlivě připravil na nadcházející chovatelský svátek v podobě mnoha národních šampionátů a přehlídek masných plemen skotu. Svaz v úzké koordinaci s chovatelskými kluby dává dohromady přesný harmonogram soutěžních přehlídek, oslovil renomované sudí z celého světa, sladil detaily okolo připravované aukce a taktéž se připravuje na příjezd zahraničních delegátů, kteří k nám zavítají v rámci programu Charolais International World Technical Conference.

„Zájem chovatelů o účast na národní výstavě je velmi vysoký a předčil naše očekávání. Na výstavu je přihlášeno přes 370 zvířat masných plemen včetně telat. Nejpočetnějším plemenem bude tradičně aberdeen angus s téměř 80 nahlášenými zvířaty. Limousinů by mělo být více než 60, podobné počty přihlásili i chovatelé plemene charolais, masných simentálů je v tuto chvíli necelých 45. Některá méně početná plemena zřejmě budou chybět, jiná se naopak chtějí nově prezentovat – tím je například plemeno low line. Do aukce plemenných zvířat je přihlášeno 23 masných jalovic a rovná padesátka embryí,“ informoval v půli března ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát.

  • Sobota 22. dubna 2023

    První den výstavy bude vyčleněn chovatelům plemene aberdeen angus, kteří si na letošní šampionát zajistili jako sudího skotského chovatele a současně prezidenta Aberdeen-Angus Cattle Society Anguse Stovolda (chov Rosemead Angus). Odpoledne bude následovat komentovaná přehlídka masných plemen včetně ocenění nejlepších zvířat plemen dexter a belgické modrobílé.

    • Neděle 23. dubna 2023
    Neděle bude patřit dvěma francouzským plemenům – jako první se představí chovatelé charolais, kteří se budou chtít díky souběžně probíhajícímu kongresu ukázat před českými návštěvníky, ale i zahraničními delegáty v tom nejlepším světle. Jejich soutěž bude soudcovat sám prezident francouzské plemenné knihy (Herd-Book Charolais) Sébastien Cluzel, který bude součástí početné delegace zahraničních návštěvníků z celého světa.

Nedělní odpoledne pak soutěžní ring obsadí chovatelé limousine, jejichž šampionát budou rovněž soudcovat francouzští odborníci – v Čechách dobře známého pracovníka Interlimu Gillese Lequeuxe doprovodí úspěšná chovatelka Rikke Benoit, jež spolu se svou rodinou hospodaří na chovu GAEC BENOIT. Právě ona by se měla stát hlavní posuzovatelkou limousinské soutěže.

• Pondělí 24. dubna 2023
Pondělí bude v ringu soudcovat rozhodčí Laurent Antignac, chovatel a majitel firmy Elite Export, Francie. Na programu je Národní šampionát plemene aubrac, národní šampionát plemene parthenaise, národní šampionát plemene gasconne, národní šampionát plemene salers,  a národní šampionát plemene blonde d’Aqutaine.  Dále budou v ringu masného skotu následovat komentovaná přehlídky masných plemen galloway, highland a wagyu včetně ocenění nejlepších zvířat.

 

  • Úterý a středa 25. a 26. dubna 2023
    V úterý dopoledne se divákům představí v rámci soutěže to nejlepší z plemene masný simentál. Na soudcování této soutěžní přehlídky je předběžně domluven švýcarský chovatel a zároveň předseda evropské pracovní skupiny pro plemeno masný simentál (Fleckvieh Fleisch WG Beef Simmental) Mathias Gerber.

Po simentálech bude předvadiště patřit pravděpodobně chovatelům plemene piemontese a hereford. U nich také platí, že pokud chovatelé nepřihlásí dostatek zvířat, aby mohla proběhnout vlastní soutěž a dekorace šampionů, představí se plemena v rámci komentované přehlídky. Chybět nebudou ani oblíbené a divácky atraktivní soutěže plemenných býků, chovatelských skupin a samozřejmě i našich mladých chovatelů sdružených v Junior teamu ČSCHMS.

Aukce plemenných jalovic a embryí

V rámci letošní Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně 2023 bude ve středu 26. dubna, pořádána aukce plemenných jalovic a embryí (plemenní býci se dražit nebudou). K této myšlence se přidaly všechny chovatelské svazu skotu, aukce tedy bude pořádána podle společných pravidel. Organizátorem a zároveň licitátorem bude Pavel Kozák z OPB Cunkov.

Chovatelské svazy skotu zastupující dojená plemena se do dražby připojí jak jalovicemi (čestr, jersey, brown-swiss), tak embryi (holštýn). Organizátoři věří, že se tato akce setká s úspěchem a podaří se vytvořit novou tradici.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down