26.10.2001 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náš chov v Lysé již pošesté

Přibližně 23 000 návštěvníků prošlo v polovině října branami výstaviště v Lysé nad Labem, aby shlédlo již 6. ročník výstavy hospodářských zvířat a věcí s chovatelstvím souvisejících Náš chov a zároveň v pořadí patnácté národní výstavy zeleně, mechanizace, pěstitelství a květin Zemědělec 2001. Oživením a vítaným obohacením letošního ročníku byla nepochybně přehlídka potomstva holštýnských býků a svoji premiéru si v Lysé odbyly i kamerunské kozy a ovce plemene valaška.

.
Na své si ovšem přišli i zájemci o králíky, slepice či holuby, kteří měli možnost shlédnout ve výstavní hale poměrně rozsáhlou expozici připravenou Českým svazem chovatelů, kde se samozřejmě také v rámci výstavy hodnotilo a oceňovalo. Součástí prezentace ČSCH byla i poradna pro chovatele a kdo se rozhodl právě na výstavě začít například s chovem králíků, mohl si zde základ svého budoucího chovu i zakoupit.
Vekou pozornost chovatelů ovšem přilákala zejména páteční přehlídka potomstva holštýnských býků ze šlechtitelského programu „CZ holštýn“, kterou pro návštěvníky připravil Holding ČMPU, k. s. Na předvadišti se představilo celkem 34 prvotelek a krav na II. a další laktaci, přehlídku zahájily dcery býků Blacky a Ludger, tedy býků, kteří se významně uplatnili zejména ve stádech z převodného křížení, kde byli využívání pro zvýšení mléčné užitkovosti a zlepšení hlavních znaků zevnějšku. Dcery po býcích Harpet Oscar, Mascotte a Jas vynikaly zejména velmi dobrou mléčnou užitkovostí (kráva č. 093374 130, otec Mascotte, nadojila na své I. laktaci 9255 kg mléka s obsahem bílkovin 3,43 %), výrazným užitkovým typem, kapacitou, dobrým utvářením vemene a končetin.
V předvadišti rovněž zaujaly dcery po býcích ze SRN a Francie – Sioux, Sold, Nicky, Ganwind a Hampton, a to zejména svým výrazným mléčným charakterem, vysoko upnutými vemeny a korektními končetinami. Další početnou skupinu pak tvořily dcery po býcích ze společné testace s francouzskou společností Genes Diffusion – Jesther, Joken, Jumping, Massale, May Joyce, May Be a Menzo, které přihlížející nepochybně zaujaly především vynikaícím zevnějškem a velmi dobrou mléčnou užitkovostí. Ze skupiny těchto dcer vzešla i absolutí vítězka přehlídky, kráva č. 101748 104, otec Jesther, chovatel ZD Křečhoř, která na své maximální II. laktaci nadojila 9303 kg mléka s obsahem 3,24 % a množstvím 301 kg bílkovin. Ocenění za kolekci holštýnských jalovic si z Lysé odnáší Školní statek Poděbrady.
Nejen krávy tvořily ovšem náplň výstavy Náš chov. Poměrně velké zastoupení měla i prasata, a to jak plemenné prasničky, tak plemenní kanečci otcovských i mateřských plemen, celkem bylo vystavováno 45 prasat. Ocenění si z výstavy Náš chov odnáší ZD Dřevec za kanečka plemene bílé ušlechtilé – otcovská linie, ušní číslo 3385, otec 42 Achilles. V testu vlastní užitkovosti dosáhl průměrného denního přírůstku 758 g a podíl libového masa 64,3 %. Další ohodnocený kaneček plemene landrase, otec 26 Neon, pochází ze ZD Dolní Újezd a v testu vlastní užitkovosti dosáhl průměrného denního přírůstku 675 g a podíl libového masa 65,3 %. Bez „medaile“ nezůstala ani linie 88, respektive kaneček ušní číslo 6804, chovatel Zemdělská společnost Luže, a. s. s průměrným denním přírůstkem v testu vlastní užitkovosti 729 g a podílem libového masa 66,4 %.
Svaz chovatelů ovcí a koz na výstavišti v Lysé nad Labem představil 45 zástupců a zástupkyň několika plemen ovcí a koz. Jak už bylo zmíněno výše, svoji premiéru si zde odbyly kamerunská koza i kolekce valašek. Nutno říci, že zvláště pro valašky to byla premiéra nadmíru úspěšná, neboť jejich chovatelka, Ing. Gabriela Žitníková z Bludovic na Novojičínsku, si z výstavy Náš chov odváží ocenění za nejlepší kolekci ovcí. Pozornost návštěvníků ovšem nelákala jenom toto původní plemeno, ale i kolekce bílých a hnědých krátkosrstých koz ze ZD Žernov, nebo ovce plemene leicester chovatele Jiřího Pospíšila z Kutné Hory.
Kdo se tedy přišel v mimořádně slunných dnech 11. až 14. října 2001 na výstaviště do Lysé nad Labem ať už se zájmem o zahrádkářství, zelinářství, ale hlavně o zvířata jak ta „větší“, tak i drobná, rozhodně nebyl zklamán. Do budoucna by určitě bylo dobré založit tradici předvádění skupin zvířat například po jednotlivých otcích s komentářem užitkových vlastností, jako se to při letošním ročníku Našeho chovu povedlo u holštýnských krav.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down