16.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náš chovatel v Lysé nad Labem

Středočeská výstava drobného zvířectva a přehlídka národních plemen, rozšířená o speciálky klubů, se pod názvem Náš chovatel stala premiérou společnosti Výstaviště Lysá nad Labem v letošním roce. Pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla patřil areál tři lednové dny králíkům, holubům a všem plemenům drůbeže. Spolupořadatelem akce byl Krajský koordinační výbor Českého svazu chovatelů (ČSCH), ale zvířata víc než čtyř stovek vystavovatelů dorazila k Labi z mnoha míst celé republiky.

„Je samozřejmé, že podstatnou část živé nabídky dodali chovatelé z Nymburska, Kolínska, Kladenska, Mělnicka, Mladoboleslavska, Benešovska nebo hlavního města a jeho blízkého okolí. Z výstavy udělaly prestižní záležitost všechny středočeské organizace včetně Prahy, které se mezi sebou utkaly ve speciálně vyhlášené soutěži. Na druhé straně se aktivně zúčastnili i členové ČSCH z moravských regionů a zbytku Čech,“ řekl Zemědělci Ondřej Matouš z týmu Výstaviště Lysá nad Labem.
„Po zkušenostech s pořádáním celostátních chovatelských podniků jsme přišli s novinkou ve své dramaturgii a myslím, že se toto rozhodnutí ukázalo jako správné,“ dodal.

Společnost největších,
nejtěžších a také žlutých

Do hal výstaviště se vešlo 1020 králíků, 1098 holubů a 335 kusů drůbeže a hodně z nich změnilo během třídenního pobytu svého majitele.
Návštěvníci dostali možnost nakoupit nejen zvířata – mohli si totiž odvézt v podstatě vše, co je pro chov „v drobném“ potřeba. Jinými slovy, připraven byl pro ně celý komplex od faktických krmných či veterinárních přípravků po teoretické rady renomovaných odborníků.
Do společnosti označené písmeny NEJ se v Lysé dostali holubi plemen říman s rozpětím křídel 110 centimetrů a modena (s hmotností 1,3 kg). Skutečné těžké váhy pak zastupovala slepice brahmánka (vážící 5,5 kg) i čtyřkilová kachna ruánská a především králík plemene belgický obr (8 kg).
Zpestřením výstavy byly expozice klubu chovatelů bažantů, okrasných kachniček a holoubků, stejně jako celostátní podívaná v režii 250 holubů plemene gigant všech barevných rázů chovaných u nás.
Z těch, kteří už něco v chovu dokázali, se v Lysé představil například Oldřich Vízek z Poděbrad – Velkého Zboží. Kdysi vsadil na plemena zvířat v převážně žlutém provedení a po letech práce se s nimi může skutečně chlubit – ať už jsou to holubi česká čejka žlutá bělopruhá a šupkatá rousná nebo brněnský voláč žlutě plavý, králík holandský žlutý a zdrobnělé slepice vyandotky bílozlaté. I proto stálo za to do města u řeky Labe přijet.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down