01.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrat k pohodě zvířat

Volné ustájení, velká plocha kotce, pevná podlaha, sláma, venkovní výběhy, spokojená zvířata. Tak vypadalo původní stájové prostředí před „industrializací“ velkochovů prasat. V poslední době se ale k němu začínají chovatelé i výrobci stájových technologií vracet. V Rakousku a v Německu už dochází k mnoha změnám týkajících se pohody prasat ve stájích a tyto změny čekají také české chovatele. A dříve nebo později i celou Evropu. Vzorem mohou být farmáři v Dánsku, ve Finsku či Španělsku, kteří už progresivní stájové technologie odpovídající požadavkům welfare hromadně pořizují.

V Rakousku a v Německu je přijatý zákon, že od roku 2033 se budou moci prasnice chovat jen ve volných porodních kotcích. Výstavbu stájí, které prasatům nabízejí více plochy a pevnou podlahu, podporuje v uvedených zemích již dnes mnoho investičních programů.

Jak se mohla přesvědčit skupina českých chovatelů prasat a zástupců výzkumné a akademické sféry během dvoudenní exkurze, na tyto požadavky je připravena i rakouská společnost SCHAUER Agrotronic. Už 80 % stájových technologií Schauer odpovídá konceptu NatureLine, které kladou na welfare zvířat značný důraz.

O budoucnosti porodních boxů se v Rakousku vede široká diskuse od roku 2013. V současné době je už uzákoněno, že porodní kotce musejí mít minimální plochu 5,5 m2. Základním atributem všech porodních boxů Schauer v systému NatureLine je větší plocha pro prasnice, ochrana selat a bezpečnost pro obsluhu. Požadavkům welfare již odpovídá CombiBox, kdy lze klasickou konvenční porodní klec otevřít a pak se z ní stává volný kotec. O stupeň lepší je volný porodní box s možnou fixací prasnice BeFree. Novým standardem pro ekologické farmy se stává box WelCon, pro nějž je příznačné volné oprasení bez možnosti fixace prasnice.

Více se o stájových technologiích, které zaručují pohodu prasat, dočtete v Zemědělci č. 31.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down