Španělská jezdecká škola ve Vídni je nejstarší školou pro drezuru koní. Své umění tady se svými jezdci předvádějí lipičtí hřebci. Zúčastnili jsme se ranních prací tréninků hřebců, které trvaly dvě hodiny, v periodách po půl hodině jezdci střídali koně. Každodenní tréninky jsou přístupné veřejnosti a bývají doprovázeny klasickou hudbou (Mozart, Bizet, Chopin) a jezdci na sobě mají uniformy.
Škola sídlí v historickém císařském paláci v Hofburgu. Architektura školní arény zvané Zimní jízdárna je nádherná. Zámecká jízdárna je prosluněná hala s rozměry 55 krát 18 metrů a výškou 17 metrů se třemi křišťálovými lustry a dvěma balustrádami pro návštěvníky. Na stěně nad knížecí lóží je portrét císaře Karla VI., který jezdci vždy při příjezdu do jízdárny zdraví. Hřebci se po tréninku vrací do stájí, které jsou umístěny nedaleko arény, vejde se do nich asi 70 hřebců, kteří se pro drezuru výhradně využívají.
Jízdárna i stáje Španělské školy jsou nestaršími na světě. Již roku 1572 císař Maxmilián I. založil vídeňskou školu, v níž byli pro výcvik využíváni španělští koně (proto „španělská“ jezdecká škola), a za vzor si vzal neapolskou jezdeckou školu. V roce 1719 nechal císař Karel VI. stavět monumentální stáje pro koně a v roce 1735 byla barokní stavba slavnostně otevřena. V letošním roce oslaví Španělská jezdecká škola 450 let svého vzniku, i když se toto výročí poněkud od udávaných dat liší.
Španělští koně tvořili jeden ze základů lipicánů, kteří se nyní ke drezuře ve škole výhradně využívají. Lipičtí koně jsou převážně bělouši (i když ve škole mají také tři hnědáky), hříbata se rodí tmavá a postupně vybělují, obvykle během šesti až deseti let. Lipicáni pomaleji dospívají, ale dožívají se potom vysokého věku. Ve Španělské škole mohou pracovat i hřebci starší 20 let a chovné klisny mohou mít hříbata i ve dvaceti pěti letech a koně se dožívají třiceti i více let.
Mají obdélníkový rámec, ušlechtilou, mírně klabonosou hlavu, silný, vysoko nasazený krk, nevýrazný kohoutek, delší měkčí hřbet, svalnatou záď. Jsou velmi učenliví a poslušní. Jméno plemeni dala obec Lipica, ležící nyní ve Slovinsku, kde plemeno vzniklo.
Koně pro vídeňskou Španělskou jezdeckou školu jsou chováni v Piberu v západním Štýrsku, odkud asi deset nejlepších hřebců odchází do vídeňské jezdecké školy.*
Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.