Jen pár dnů před teroristickými útoky v Bruselu jsme měli jako novináři možnost navštívit nejen toto město, ale také dvě farmy v Nizozemsku a jednu v Belgii. V Bruselu jsme se seznámili s chodem institucí, které mají vliv na dění v agrárním sektoru v Evropské unii a potažmo i za jejími hranicemi.
Jak informoval mluvčí Evropské komise Roger Waite, v Evropě je zaregistrováno asi 11 milionů farem, na nichž pracuje zhruba 23 milionů lidí. Dalších 42 milionů lidí pracuje v navazujících odvětvích. „Agrární sektor je dynamicky se rozvíjející a Evropská unie chce, aby farmáři skutečně hospodařili,“ konstatoval Roger Waite.
Ina Van Hoyeová a Willemine Brinkmanová z organizace EIP-Agri Service seznámily přítomné s hlavními cíli a fungováním jejich organizace sdružující především mladé zemědělce. „Klíčovým slovem je inovace,“ řekla Ina Van Hoyeová. Podle jejích slov je cílem maximální informovanost jednotlivých farmářů, a to jak v oblasti zemědělské politiky, tak například v oblasti nových technologií. Součástí práce organizace je také pořádání tematických exkurzí či zájezdů, vydávání informačních brožur či provozování on-line poradny.
V rámci studijní cesty jsme měli možnost navštívit několik farem. Jednou z nich byla ekologická farma v obci Hilvarenbeek nedaleko hranic s Belgií. Majitelé Jan, Cecile a Niek van den Broekovi hospodaří na 115 hektarech a chovají okolo 80 kusů masného skotu. Navíc provozují faremní obchod a také kuchyni, v níž si může skupina v počtu 12 až 80 lidí vyzkoušet, jaké je to uvařit si jídlo z biosurovin a následně ho sníst.*
Více si přečtete ve Farmáři č. 5/2016.