28.11.2024 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Neantibiotická terapie bakteriálních mastitid u dojnic

Mastitida patří mezi nejčastější a nejnákladnější onemocnění v chovech dojnic. Původci infekcí mléčné žlázy jsou zejména bakterie, a první volbou v léčbě mastitid jsou proto antibiotika. Vzhledem k rostoucí antimikrobiální rezistenci a legislativním omezením je potřeba hledat alternativní neantibiotické způsoby léčby mastitid. Možnosti zahrnují fytoterapii (rostlinné extrakty), cytokiny, nanočástice, enzymy a bakteriociny, které vykazují antibakteriální účinky. Některé z těchto metod lze již využívat i v českých chovech, jiné látky mají pozitivní výsledky v laboratorních podmínkách, ale jejich účinnost v praxi je stále předmětem intenzivního výzkumu.

Nadměrné užívání antibiotik se snaží řešit nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/6 o veterinárních léčivých přípravcích, které (mimo jiné regulace) prakticky zakazuje hromadné preventivní podávání antimikrobiálních léčivých přípravků ve všech typech chovů. S tím souvisí potřeba výzkumu zaměřeného na hledání možných alternativ k antibiotické léčbě, které by se mohly stát součástí běžné praxe v terapii a prevenci zánětů mléčné žlázy.

Aktuální možnosti alternativní terapie mastitid

Existují různé látky s antibakteriálními účinky, například rostlinné extrakty, bakteriofágy, cytokiny, bakteriociny, enzymy nebo nanočástice. U řady zmíněných substancí jsou účinky prokázány in vitro, u některých jsou podpořeny in vivo testy na modelových zvířatech (především myší modely), ale ověření účinnosti přímo na dojnicích dosud prakticky chybí. I proto je na trhu poměrně málo přípravků určených k neantibiotické terapii mastitid. Některé jsou dostupné v zemích mimo EU a některé, zejména přípravky určené pro podpůrnou terapii infekcí mléčné žlázy, je možné používat i v ČR. Jelikož tento příspěvek je určen především chovatelské veřejnosti, tak následující řádky budou věnovány právě přípravkům, které se již využívají nebo mají vysoký potenciál úspěšného uvedení na trh.

Inhibiční látky rostlinného původu (fytoterapie) Rostlinné extrakty jsou vzhledem ke své antimikrobiální aktivitě považovány za jedny z perspektivních látek při vývoji nových terapeutických možností v boji proti bakteriálním infekcím. Celosvětově se k podpůrné léčbě mastitid u krav používají rostlinné přípravky ve formě mastí a gelů, jejichž běžnou součástí jsou mentol nebo eukalyptol (Gomes et al., 2019).

Příspěvek byl zpracován v rámci řešení interního grantu MZERO0723.

Příspěvek byl odborně recenzován.

Ing. Magdaléna Štolcová, Ph.D.

Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.

Kontakt: stolcova.magdalena@vuzv.cz

Celý recenzovaný článek najdete v Našem chovu 12/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down