Národní referenční laboratoř Státního veterinárního ústavu v Praze – Lysolajích dnes potvrdila virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 u dvou uhynulých labutí. Kadávery ptáků byly nalezené na mrtvém rameni Lužnice poblíž obce Dráchov na Táborsku.
Letos se jednalo již o 29. případ této nákazy u volně žijících ptáků v České republice. Ovšem na rozdíl od předchozích případů, kdy referenční laboratoř potvrdila subtyp H5N8, byl u uhynulých labutí poprvé zjištěn subtyp H5N1. Vzhledem k tomu že se jedná o subtyp potenciálně nebezpečný pro člověka, Krajská veterinární správa informovala krajskou hygienickou stanici, místní chovatele a také obce, které se nacházejí v blízkosti výskytu nákazy.
Z třicítky letos vyšetřovaných uhynulých ptáků se ve 26 případech jednalo o labuť velkou, dále o tři divoké kachny a čápa bílého. Nejvíce nálezů pocházelo z Plzeňského kraje (Plzeň), odkud se poslalo k vyšetření do laboratoře SVÚ hned osm vzorků. Šest nálezů pocházelo z Jihočeského kraje (Písek, České Budějovice, Strakonice, Tábor), čtyři ze Středočeského kraje (Nymburk, Mladá Boleslav), po třech uhynulých ptácích bylo ze Zlínského kraje (Zlín, Kroměříž, Uherské Hradiště) a Olomouckého kraje (Olomouc, Jeseník), dva z Prahy a po jednom z Ústeckého kraje (Louny) a Moravskoslezského kraje.
V letošním roce byla na území České republiky postupně vyhlášeno 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí.*