10.12.2019 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedostatek železa – stále aktuální problém v chovech prasat

Intenzivním šlechtěním a selekcí v chovech prasat společně s úsilím genetických společností byl vyprodukován moderní genetický materiál, pro něhož jsou charakteristické především početné vrhy s často výraznou variabilitou porodní hmotnosti selat. Pokrok je jasně patrný zejména v dosahovaných reprodukčních parametrech, jako je počet odstavených selat na prasnici za rok, stejně tak i u zootechnických ukazatelů, například v podobě růstového potenciálu. Stále však existují faktory, které mohou omezit genetický potenciál a tím výrazně limitovat dosahované produkční výsledky, ale také zdravotní stav selat. Jedná se například o nedostatek železa v první fázi života selat.

Anémie z nedostatku železa (IDA – iron deficiency anemia) je nejčastějším problémem právě současných genetik produkujících rychle rostoucí zvířata. Selata často zdvojnásobí svou porodní hmotnost již na konci prvního týdne svého života. Současně také dochází k výraznému zvětšení objemu krve v cirkulaci a fenoménu tzv. hemodiluce.
Početné vrhy selat a tudíž omezená děložní kapacita, omezený fetomaternální transfer železa, nízká koncentrace železa v mléce prasnic a shodně také nízké zásoby železa v organismu selat po narození – to jsou důvody vysokého procenta novorozených selat s anémií. V experimentální práci jsme na základě stanovení hodnoty hemoglobinu (Hb) zaznamenali 41 procent novorozených selat, která vykazovala anémii druhý den života.
To následně vede k poklesu hemoglobinu a dalších molekul a enzymatických systémů obsahujících železo. Pokud nedojde k časné a efektivní suplementaci železa v prvních třech dnech života selete nejčastější formou parenterální aplikace (standardně v dávce 200 mg Fe/sele), dochází často k rozvoji subklinické nebo klinické formy anémie. Nutno podotknout, že studie zabývající se zvýšením potenciálního transferu železa v mléce kojících prasnic suplementací vyšších dávek železa v průběhu gravidity a laktace se ukázaly jako neúčinné.*
Více se dočtete v článku z autorské dílny MVDr. Daniel Šperling, MVDr. Jonáš Vaňhara, MVDr. Tomáš Jirásek, který najdete v lednovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down