13.10.2017 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejdůležitější změny v DAC výpočtu (III. díl)

V předchozích dílech byly představeny změny ve společném výpočtu strakatých plemen, které se týkaly přímo výpočtových modelů nebo zařazení nových dat. Řada z těchto změn měla velký vliv na hodnoty plemenných hodnot, i jejich spolehlivost. Stejně tak tomu bylo i u úprav, které byly provedeny v celkovém selekčním indexu GZW.

Od tohoto termínu se v rámci společného výpočtu také začal oficiálně počítat index GZW pro české býky. Zároveň s tím se přestal počítat selekční index českého strakatého skotu (SIC). Změny ve výpočtu GZW v průběhu let byly představeny v NCH číslo 6/2017, jak to ale bylo se SIC?

Historie vývoje SIC

Na základě dlouhodobého požadavku chovatelů českého strakatého skotu, bylo v rámci grantového úkolu ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi v roce 2004 navrhnuto několik variant selekčních indexů. Vybraná varianta pak zahrnovala celkem 13 znaků, kde znaky mléka tvořily 40 % celkového indexu, masné znaky 24 % a znaky fitness 36 %. U posledně jmenovaných znaků fitness, ale z téměř poloviny byly využity pomocné znaky exteriéru. Poprvé byl tento index zveřejněn ve výpočtu v prosinci 2004.

V následujících letech byly k dispozici PH pro somatické buňky a také znaky masné užitkovosti ze společného výpočtu, do kterého již bylo zapojeno kromě Německa, Rakouska a České republiky, také Maďarsko. Tento index byl poprvé zveřejněn v březnu 2008. Podíl mléčných znaků zůstal stejný – 40 %. Mírně klesl podíl masné užitkovosti na 17 %. Zbývající podíl – 43 %, tvoří znaky fitness. Ty byly rozděleny do dvou částí na reprodukční část a část dlouhověkost v poměru 1:4. V části dlouhověkosti, byly kromě nových PH pro somatické buňky, z 80 % opět využity jako pomocné znaky lineárního popisu, tentokrát všechny souhrnné PH exteriéru.

Ing. Marie Ondráková, Ph.D.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down