30.08.2013 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejkrásnějším koněm se stal Im Ideal

Hřebec Im Ideal se stal Nejkrásnějším koněm České republiky 2013.
V internetové anketě nejprve vyhrál divizi určenou westernovým specialistům a finále pro sebe rozhodl ziskem 25 % z 9124 odevzdaných hlasů.
Statečná Tsjerry fan Henswoude se za druhé místo rozhodně nemusí stydět.

Reprezentant plemene american paint horse se narodil před pěti lety v Kalifonii a jeho chovatelem je slavný Yucaipa Palmer Ranch. Majitelka českého Wanted Ranch
Mgr. Lenka Šnáblová si informace o koni našla na webových stránkách a okamžitě věděla, že právě toho chce mít ve své stáji.
Hřebec atraktivní barvy (bay tobiano) byl ovšem prodán až po posouzení referencí, které do Spojených států musela zájemkyně z malé vesnice Veselíčko na Děčínsku poslat. Jejich obsah Američany přesvědčil.
V lednu 2011 přiletěl Im Ideal do Evropy, nebyl ovšem sám.
Doprovázel ho o dva roky mladší Maximum Blues Master ze stejného chovu. Toho přihlásila Mgr. Šnáblová do ankety loni - a ačkoliv to připomíná ze všeho nejvíc pohádku - „Max“ se tím nejkrásnějším zcela suverénně stal.
Im Ideal to tedy měl letos o to těžší.

Klíčové informace
* Ve IV. ročníku ankety se představili zástupci 29 plemen v sedmi divizích.
* Každý nominovaný kůň představoval vizitku konkrétního majitele nebo chovatele a obecně i chovatelské organizace s oficiální působností v ČR nebo zahraničí.
* Anketu pořádaly občanské sdružení Asociace svazů chovatelů koní ČR a vydavatelská společnost Profi Press, s podporou specializovaných elektronických a tištěných médií.
* Nejkrásnější kůň ČR 2013 a umístění na 2. - 4. místě budou dekorováni před návštěvníky výstav Země živitelka (České Budějovice, 30. srpna) a Kůň 2013 (Lysá nad Labem, 20. září).

Rekordní finále

Do finálové sestavy se dostalo sedm vítězů jednotlivých divizí a další tři koně s nejvyššími preferencemi (počtem hlasů).
Hlasování na serveru Asociace svazů chovatelů koní ČR skončilo po 14 dnech, o půlnoci v neděli 18. srpna. Zde je kompletní výsledek finále IV. ročníku, ve kterém bylo odevzdáno 9124 hlasů. Je to mimochodem o 53,4 % víc než loni - a to snad nepotřebuje žádný další komentář.

Konečný výsledek finále ankety:

1. Paint horse (Im Ideal)
25 % (2295 hlasů)
2. Fríský kůň (Tsjerry fan Henswoude)
24 % (2190 hlasů)
3. Achaltekinský kůň (Allastar)
14 % (1235 hlasů)
4. P. R. E. - Španělský čistokrevný kůň (Quin Campeon)
9 % (830 hlasů)
5. Kůň Kinský (1244 Česarion Kinský 3)
7 % (652 hlasy)
6. Americký klusák (Eilean Donon)
6 % (504 hlasy)
7. American Quarter Horse (Skip A Revolution)
5 % (461 hlas)
8. Irský cob (Midnight Molly)
4 % (378 hlasů)
9. Fjordský kůň (Cikaro)
4 % (359 hlasů)
10. Český sportovní pony (68/294 Irv Desire)
2 % (220 hlasů)

Ideální Willie
Elegantně zbarvený a dobře stavěný kůň, velmi milé povahy a příjemného temperamentu, ochotný a učenlivý - takový je podle své majitelky Im Ideal, už od narození zvaný Willie.
Do České republiky byl importován pro rozšíření a zkvalitnění chovné základny plemene. Hřebec je testovaný homozygot, což znamená, že všechna jeho hříbata se narodí barevná. Letošní první ročník potomků vypadá velmi nadějně.
Im Ideal je ovšem nejen perspektivním otcem, ale také mnohonásobným šampiónem soutěží absolvovaných v ČR a zahraničí, především v Německu.
Do zahájení ankety vyhrál jen v letošní sezóně 23 x (v disciplínách western pleasure, trail, western horsemanship, reining a halter) a na kontě měl kromě pěti titulů Grand Champion i tři tituly Reserve Champion a rovněž All Around Champion.
Mimo to se stal se dvojnásobným mistrem německé spolkové země Bádensko-Württembersko v disciplíně trail.
Tsjerry fan Henswoude,
Allastar a Quin Campeon

Frískou klisnu Tsjerry fan Henswoude, narozenou v roce 2006, odchoval Germ Aise Bouma v Nizozemsku. Majitelkou vranky je Monika Novotná z Třebíče - Ptáčova.
Dcera světového šampióna Onne 376 jako jediná z finalistů bojovala celých 14 dní s pozdějším vítězem ankety.
Klidná, učenlivá a ve stádě dominantní šampiónka v kategorii čtyřletých a starších klisen startuje rovněž v drezurních soutěžích pro fríské koně.
V roce 2010 porodila klisničku jménem Inke fan Henswoude, která zdědila ukázkový exteriér své matky.
Achaltekinská plavka Allastar (ročník 1999) pochází z farmy Achal - Teke manželů
Havlíčkových v Chrastavě. Klisnu koupila jako odstávče MUDr. Karin Kormanová z Prahy - Zbraslavi s vizí uspět později ve vytrvalostních soutěžích.
Tento záměr se úspěšně naplnil - Allastar začala startovat na mezinárodní úrovni v roce 2009, v roce 2010 získala na CEI** (120 km) dvě druhá a jedno třetí místo a o rok později zvítězila v CEI*** na 160 km.
Kromě samotné výkonnosti je klisna typickou představitelkou plemene a perspektivní matkou. Absolutní evropská šampiónka mezi podílovými klisnami v sobě spojuje to, co by mělo být cílem v chovu achaltekinských koní – tedy typ a výkonnost.
Hnědák Quin Campeon plemene pura raza espaňola (P. R. E.) se narodil roku 2003.
Chovatelem hřebce, který patří Šárce, Saskii a Radkovi Bajerovým z Počeplic u Štětí je Jose Luis Maestro Garcia ze Španělska.
Exteriérově nadprůměrný, inteligentní a pracovitý hřebec byl importován s licencí španělské plemenné knihy pro P. R. E. na jaře loňského roku. Letos se v ČR narodila jeho první hříbata, zatímco ve své vlasti již potomstvo měl.
V současné době je jediným plemenným hřebcem P. R. E. v hnědé barvě, působícím v českém chovu. I přes svou výšku si zachoval typický vzhled a chody.

O významu ankety
Jaký smysl má pořádání ankety o určení nejkrásnějšího koně?
Odpověď je jednoduchá - chov koní v České republice potřebuje podporu a tu nelze zajistit bez jeho propagace.
Akce, ve které se prezentují u nás chovaná plemena prostřednictvím specializovaných internetových serverů, sociálních sítí a tištěných médií je určitě velmi dobrým způsobem detailního seznámení se co největšího počtu lidí s tímto odvětvím.
Vedle hlasování přímo zainteresovaných - tedy majitelů nebo chovatelů koní (většinou členů konkrétního svazu) - má proto na výsledek ankety významný vliv přízeň veřejnosti.
A pozor, dalším podstatným faktorem je ten, že hlasující z obou zmíněných kategorií ani nemusí být českými občany nebo sídlit v ČR.
Podpora oficiálních chovatelských organizací ze zahraničí je naopak zcela běžná:
Plemenné knihy představovaných koní totiž nejsou vedeny jen u nás. Z letošních finalistů byli podle tohoto kritéria „domácími“ jen tři - český sportovní pony, kůň Kinský a klusák.
A ta zcela nejdůležitější informace na závěr:
Pořadatelé ankety nikdy netvrdili, že konečné pořadí soutěžících má hodnotu nějakého odborného posudku.
O tom, že přispívá k zvýšení popularity koní chovaných v Čechách, na Moravě a ve Slezsku ale není pochyb. A v tomto směru lze anketu označit za prestižní záležitost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down