17.05.2017 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší holštýnské plemenice jsou ve školách?

Asi by tomu nikdo příliš nevěřil, ale podle výsledků národního holštýnského šampionátu, který se konal v Brně 12. května, jsou zemědělské školy a školní statky velice úspěšné v chovu exteriérově špičkových zvířat. Na národní šampionát holštýnského skotu do Brna sešlo 55 špičkových plemenných zvířat z nejlepších tuzemských chovů.

O výsledcích rozhodoval nizozemský mezinárodně licentovaný rozhodčí Nico Bons.

Zlato do školního statku v Poděbradech

V napínavém finále se umístila jako třetí z prvotelek N-V Agáta z Novoveselska. Druhé místo obsadila redka s fantastickým vemenem Ostřetín Zuzana 150 Red. Rozhodčího však nejvíce upoutala vítězka první skupiny Poděbrady Dáša, která je dcerou býka Abundance NEO-332 a matky Poděbrady Brigita. Plemenice, která se narodila ve školním statku 17. května 2014, rozhodčímu imponovala svou výškou, pevnou horní linií, vynikajícím vemenem a korektním utvářením všech partií. „Bylo to poměrně jednoduchá volba, prvotelce není co vytknout,“ dodal Bons.

Kája ze ŠZP Žabčice se stala nakonec šampiónkou

Po konstatování, že výběr v kravách na druhé laktaci je tentokrát velice těžký a že jde o špičkovou a vyrovnanou skupinu, Bons ve finále rozhodl takto:

  1. místo: 223192-962 Žabčice Kája (Snowfall NEO-258), chovatel ŠZP Žabčice,
  2. místo: 559311-961 Agras Elly (Explode NEA-871) - Agras Bohdalov, a. s.,
  3. místo: 327204-953 Sloupnice Robina (Armani NEO-209) - ZD se sídlem ve Sloupnici.

V „Grand finále“ nastoupily do předvadiště vítězky a druhé krávy z jednotlivých kategorií, tedy šest nejlepších krav. Rozhodčí sice s vyhlášením publikum dlouho napínal, ale o vítězce, jak později přiznal, měl jasno velice brzy. „Kdykoli, když přišla do ringu, mne upoutala, je to úžasné a harmonické zvíře, je pevná v horní linii a je špičkově na dnešní show připravena.“  Bons vybral jako národní šampiónku holštýnského plemene pro rok 2017 druhotelku 223192-962 Káju ze Školního zemědělského podniku (Mendelovy univerzity) v Žabčicích.  Titul rezervní šampiónka získala pro Meclovskou zemědělskou akciovou společnost starší kráva 349502-932 Meclov Vister (Viking NXA- 923). Jako krávu s nejlepším vemenem Bons vyhodnotil Ostřetin Zuzanu 150 Red po otci Chipper NEO-311. „Zamiloval jsem se do tohoto  vemene již od rána, je vysoko nasazené a skvěle upnuté, s výbornou texturou,“ komentoval své rozhodnutí rozhodčí.

Titul nejlepší vodičky udělili zástupci Svazu chovatelů holštýnského skotu Božence Urbánkové ze Školního zemědělského podniku Středočeského kraje v Poděbradech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down