31.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší ovce a kozy byly zvoleny

Z plemen ovcí a koz bylo v Litomyšli zastoupeno zhruba osmdesát zvířat. Představili se berani a jehnice merinolandschaf, charollais, bergschaf, zwartbles, berrichone du Cher, romanovská ovce, clun forest, suffolk, texel, oxford down a jurská ovce. Z koz tradičně bílá krátkosrstá, koza hnědá krátkosrstá a koza burská.

Jako nejlepší kolekce ovcí výstavy Litomyšl 2006 byla zvolena kolekce plemene suffolk ze šlechtitelského chovu Ekooil Lično, s. r. o. Kvalitní zvířata přivezla do Orion arény v Litomyšli firma Dibaq, a. s., a Ing. Zdeněk Štěpánek. Jako třetí se odborné komisi líbila kolekce berrichone du Cher chovatele Josefa Pašty z Otovic.
Titul nejlepší kolekce koz vyhrály bílé krátkosrsté kozy chovatele Pavla Kubeše z Horního Újezdu.
Druhý den národní výstavy v Litomyšli byli vyhlášeni také šampióni. Svým vynikajícím zevnějškem upoutal kozel plemene bílá krátkosrstá koza Víta Vrby z Lukavice, za ovce se šampiónem stal beran merinolandschaf ze ZEM, a. s., Nový Bydžov.
V pátek se konala také klasifikace a aukce plemenných beranů. Ze 32 beranů bylo zařazeno deset do nejlepší třídy elita rekord, jedenáct do třídy elita a (Ea), pět beranů do elity b (Eb), třídu 1a získalo rovněž pět beranů a 1b jeden beran. Zvířata posuzoval Ing. Alois Pinďák, CSc.

1 suffolk
Beránek suffolk z chovu Ekoolil Lično, s. r. o., plemeno dosahuje v ČR plodnosti 180 procent. Je charakteristické klabonosem, černým zbarvením hlavy a velmi dobrou jatečnou výtěžností

2 texel
Plemenný beran texel z chovu Ing. Zdeňka Štěpánka z Helvíkovic je typický zástupce francouzského typu plemene texel s velkým tělesným rámcem

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down