18.01.2001 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší synové

INDRO
Indro pochází z chovu Francesca Segaliniho, který je hodnotitelem Italské holštýnské asociace. Jeho chov se nachází v úrodné oblasti Itálie, která je domovem proslulého sýru Parmazán. Právě díky tomuto unikátnímu sýru se nesmí v chovech, které dodávají mléko k jeho výrobě, používat ke krmení kukuřičná siláž. To je samozřejmě limitujícím faktorem pro produkci mléka.

Indro pochází z rodiny excelentní krav, které nadojily přes 13 500 kg mléka na laktaci. Bába, která je dcerou Enhancera, byla vyplachována řadou býků. Nejlepší kombinace ale byla s Bell Genem. Tři plné sestry z této kombinace mají velmi dobré hodnocení vemene. Nejlepší z nich Sofie, matka Indra, postupně získala excelentní hodnocení typu a vemene. Byla vyplachována řadou býků (Holiday, Choice, Juror, Merrill, Slocum a Zack). Plné sestry Indra jsou na první laktaci hodnoceny VG 84-85 a mají užitkovost mezi 12 000 až 13 000 kg mléka.
Indro vyniká mezi syny Jurora celkovou stavbou končetin. Strmé postavení zadních končetin je kombinováno se strmým paznehtem. Dcery jsou velkého tělesného rámce s mimořádnou kapacitou těla. Vemena mají pevné upnutí předních čtvrtí, velmi pevný závěsný vaz a uzavřené rozmístění předních struků.

BETA
Chov Glen-Toctin proslavil býk Slocum a jeho nástupcem je Beta. Beta je první syn Jurora na světě, který získal oficiální hodnocení. V jeho původu je velmi silná skupina býků a krav. Matka Bety Bresha je VG 87 dcera Leadmana s užitkovostí na první laktaci přes 12 300 kg mléka s vysokým obsahem mléčných složek. Následuje VG 86 dcera Steadyho z vynikající matky Pen-Col Jason Boots.
První výsledky měl Beta v únoru 2000. Umístil se na 93. místě v TOP 100 TPI a se svým otcem Jurorem se dělil o druhou příčku v populaci pro rozmístění předních struků. V listopadu 2000 mu patří 78. místo v TOP 100 a je čtvrtým nejlepším býkem pro rozmístění předních stuků. Ze všech synů Jurora má nejvyšší opakovatelnost plemenných hodnot pro produkci a typ. Největší podíl jeho dcer se nachází v mléčných stádech v Kalifornii.

INQUIRER a IGNITER
Nestává se často, aby se dva plní bratři umístili současně mezi 5 nejlepšími býky v zemi svého prověření. V říjnové uzávěrce v Kanadě se to ale stalo a dva plní bratři Inquirer a Igniter obsadili 2., respektive 4. místo v TOP 100 LPI. Mezi ně se na 3. místo vklínil jejich polobratr po Bellwoodovi. Na 50. místě v TOP 100 LPI se umístil jejich další polobratr po Beltovi.
Pocházejí z chovu Billa a Jenny Van Reeuwykových, kteří mají svůj chov Summershade ve státě British Columbia v Kanadě. Chovají 150 krav ve volné stáji s komerčním zaměřením na produkci mléka. Krávy nemají individuální péči a musí se ve stádě sami prosadit.
Inquirer a Igniter pocházejí z hluboké rodiny, která zahrnuje 8 generací špičkových krav. V jejich původech figurují býci Mascot, Blackstar, Tradition, Elevation Tony, Arlinda Chief, Astronaut, Fond Matt, Thonyma Royal Prince a Runcon Magic Dan. Z této rodiny krav vzešel také významný býk Heimdal Washington.
Oba synové Jurora jsou propagováni pod hlavičkou Semex Alliance, ale Inquirer byl testován společností Westgen, zatímco Igniter společností CIAQ. V porovnání těchto bratrů je Inquirer lepší v produkci mléka a bílkovin, stavbě končetin a souhrnném selekčním indexu LPI. Naopak Igniter je lepší ve stavbě vemene a celkovém typu.

FORD
Pokud bychom hledali nejlepšího syna Jurora na světě, pak hledáme italského býka Ford. Je výsledkem kombinace amerických a kanadských býků na italskou populaci krav. Je matka Alzi Southwind Carla, dcera Southwinda, pochází z dcery Starbucka.
Ford se v listopadovém hodnocení býků v Itálii umístil na 4. místě za býky Montu, Schering a Tugolo. Italské populaci dominuje unikátní plemennou hodnotou pro tuk +114 kg a +0,49 %. Také plemenné hodnoty pro kg mléka a bílkovin patří mezi nejvyšší v italské populaci holštýna.
Plemennou hodnotou pro index vemene patří mezi 30 nejlepších býků v celosvětové populaci holštýna. Jeho dcery mají mimořádně kvalitní upnutí předních čtvrtí, pevný závěsný vaz vemene v kombinaci s mělkými vemeny a uzavřeným rozmístěním předních struků. V postavení zadních končetin je indiferentem, zlepšuje úhel paznehtu.
Z kombinace otců je málo pravděpodobné, že by se plemenné hodnoty tohoto býka při vyšším počtu dcer nějak dramaticky měnily. Ford bude jako nejlepší syn Jurora používán jako mezinárodní otec býků.

VERDICT
Verdict je nejlepším synem Jurora pro celkovou produkci. Pochází z rodiny vysoce užitkových krav, jejichž otci jsou býci Mascot, Cleitus, Rotate, Elevation Tony, Arlinda Chief a Commander. Poslední tři matky v původu Verdicta mají průměrnou užitkovost na maximálních laktacích vyšší než 16 600 kg mléka s vysokým obsahem mléčných složek. Prabába Verdicta (otec Rotate) byla druhá nejlepší kráva v produkci tuku ve státě Minnesota, USA. Její matka, dcer Elevation Tonyho, byla druhá nejlepší kráva v produkci mléka a třetí v produkci bílkovin ve stejném státě.
Největší zastoupení dcer má Verdict v Kalifornii. Dcery jsou velice uniformní. Jsou středního tělesného rámce s výbornou kapacitou hrudníku. Vemena mají velice pevné upnutí předních čtvrtí s velkou kapacitou zadního vemene, pevným závěsným vazem a uzavřeným rozmístěním předních struků. Mezi syny Jurora vyniká Verdict snadnými porody.
Martin Platil. ABS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down