10.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší výrobce kukuřičné siláže

Národní výstava hospodářských zvířat v Přerově byla ideálním místem k vyhlašování výsledků nejrůznějších soutěží se zemědělskou tematikou. Jednou z nich byla i soutěž o nejlepší kukuřičnou siláž roku 2006, kterou uspořádala společnost Medipharm CZ, s. r. o. Vítězně z ní vyšlo Zemědělské družstvo Brtnice z Jihlavska, které bylo vylosováno v den slavnostního zahájení výstavy.

Prvního ročníku soutěže o nejlepší kukuřičnou siláž, kterou společnost Medipharm CZ, s. r. o. vyhlásila vloni v srpnu, se zúčastnilo asi sto padesát zemědělských podniků. Jak sdělil zástupce společnosti Medipharm Ing. Jaroslav Přikryl, CSc, u všech přihlášených vzorků se hodnotil rozbor živin a průběh fermentačního procesu v siláži. Po posouzení a vyhodnocení všech vzorků zůstalo v užším výběru asi třicet podniků, které byly postupně navštíveny odbornou komisí. Jen dvanáct z nich se probojovalo do dalšího soutěžního kola. Slavnostní vyhlášení těchto dvanácti postupujících podniků proběhlo 7. března v Hustopečích u Brna ve vinném sklepě U Vrbů, kde byly jejich zástupcům za účasti odborné komise a vydavatelství Profi Press, s. r. o., předány diplomy a ceny.

Vítěz se z nejlepších losoval
Po dalších rozborech znovu odebraných vzorků siláže a individuálního hodnocení, kdy byl posouzen i momentální stav kukuřičné siláže (způsob zakrytí a odběru, čistota a pořádek v silážním žlabu), a také smyslové posouzení vzorků bylo do závěrečného kola vybráno pět podniků - ZD Brtnice, VZOD Zašová, ZD Pluhův Žďár, ZD se sídlem ve Sloupnici a Klas Nekoř, a. s.
Jak prozradil ředil společnosti Medipharm CZ, s. r. o., MVDr. Petr Mičan, vzhledem k tomu, že všech pět finálních vzorků bylo velmi kvalitních, u kterých nebyly shledány podstatné rozdíly, bylo velmi těžké vybrat ten nejlepší. O vítězi soutěže proto nakonec rozhodlo losování. Proběhlo ve slavnostním duchu přímo v expozici společnosti Medipharm na výstavišti v Přerově v den zahájení Národní výstavy hospodářských zvířat. Šťastný los padl na Zemědělské družstvo Brtnice, jehož zástupce Ing. Jaroslav Vychyta vzápětí převzal z rukou MVDr. Mičana hlavní cenu - digitální fotoaparát s tiskárnou.

Sklízeli jsme v ideální době
„Vítězství v soutěži o nejlepší kukuřičnou siláž nás velmi hřeje,“ řekl Ing. Jaroslav Vychyta, který v Zemědělském družstvu Brtnice zastává funkci agronoma. „Kvalitní siláž se samozřejmě snažíme dělat každý rok, ale ne vždycky se to podaří. Vloni jsme k tomu zřejmě měli optimální podmínky. Začali jsme sklízet v ideální dobu, vystihli správný obsah sušiny, použili vhodný konzervační přípravek a celému procesu silážování věnovali jako vždy patřičnou pozornost. Přitom jsme ještě ani netušili, že se nějaké soutěže vůbec zúčastníme. Díky tomu, že se loni podařilo eliminovat negativní faktory, které silážování ovlivňují, a navíc jim přálo i počasí, siláž se povedla,“ dodal.
Zemědělské družstvo Brtnice se nachází v okrese Jihlava a v nynější podobě hospodaří od roku 1993. Jeho hlavním zaměřením je chov dojnic holštýnského černostrakatého plemene, kterých je v podniku asi 1050. Průměrná užitkovost za laktaci se pohybuje kolem devíti tisíc litrů mléka. Kukuřici v Brtnici pěstují na výměře kolem 210 hektarů a vloni z ní vyrobili osm tisíc tun kukuřičné siláže. Podle výsledku soutěže té nejlepší, jakou u nás lze najít.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down