Největší setkání chovatelů českého strakatého plemene

Třináctý ročník Národní výstavy Den českého strakatého skotu v Radešínské Svratce již klepe na dveře.

Elitní přehlídka nejlepších krav strakatého plemene chovaných v České republice se bud konat dne 15. září 2016 na výstavišti v Radešínské Svratce. Vyvrcholením celého chovatelského svátku bude vyhlášení šampiónky plemene pro rok 2016.  O prestiži této známé chovatelské akce svědčí záštita hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka a také záštita ministra zemědělství České republiky Ing. Mariana Jurečky. Podle slov hejtmana je výstava v Radešínské Svratce vlajkovou lodí zemědělských akcí pořádaných v regionu Vysočiny. Slavnostní atmosféru výstavy umocní návštěva mnoha zahraničních delegací, které tak svojí přítomností vyjadřují podporu svazové a šlechtitelské práce u nás.

V areálu výstaviště, kterému již dva roky dominuje nová budova Svazu chovatelů českého strakatého skotu a jeho dceřiné společnosti CATTLE MARKET, s. r. o, je pro vystavovatele, ale i pro návštěvníky připravena spousta zajímavých doprovodných akcí. Ale vůbec první částí komplexu akcí vztahujících se k výstavě bude odborný seminář, který se koná již 14. září 2016 v Hotelu Devět skal na Milovech. Nese název Využití chovatelských dat onemocnění skotu pro management stád, šlechtění a pro racionální užívání antimikrobik – jde tedy o aktuální téma, které hýbe chovatelským světem.

Patronát nad uspořádáním semináře převzaly Svaz chovatelů českého strakatého skotu, Kraj Vysočina a Výzkumný ústav veterinárního lékařství.. Kvalitní přednášející, kteří se rekrutují především z řad praktiků a  výzkumných ústavů, jsou zárukou předání kvalitních v praxi prověřených informací.

Nemalého úspěchu se dočkala v minulosti naučně zábavná stezka pro děti pořádaná Zemědělským svazem ČR v rámci projektu Zemědělství žije!. Více než tisícovka těch nejmladších navštívila stanoviště stezky, která protínala celé výstaviště v hlavním městě strakatého skotu Radešínské Svratce. Nejinak tomu bude i letos, kdy očekáváme návštěvu až 1100 dětí od mateřských škol až po školy střední. Pro všechny jsou připraveny drobné upomínkové dárečky a také odměny formou mléčných výrobků.

Pro předváděné plemenice bude k dispozici kryté ustájení pod stanem a vlastní předvádění telat, jalovic, krav a býků proběhne v prostorném krytém předvadišti s dostatečnou kapacitou tribun pro sedící diváky.  Samotné výstavy se zúčastní více než 100 krav českého strakatého skotu a další druhy zvířat.  Expozice budou doplněny o ukázky plemen ovcí, koz a prasat. Určitě zajímavý bude krajský šampionát chovatelů ovcí. Zemědělská technika a služby pro zemědělce budou zastoupeny téměř sty vystavovateli.

Pořadatelé předpokládají, že o titul šampiónka plemene se utkají zvířata z více než třiceti podniků z celé České republiky. Přehlídku bude hodnotit dvojice zkušených zahraničních rozhodčích, kteří jsou známí již z minulých ročníků, prof. Peter Strapák ze Slovenska a Dr. Daniele Vicario z Itálie.

Na výstavišti v Radešínské Svratce se bude konat také ochutnávka tradičních i méně tradičních výrobků z kvalitního vyzrálého masa plemene čestr, které je vhodné ke všem formám kulinárního využití. Nabízeny budou např. klobásy z hovězího masa, uzené hovězí hrudí, hovězí pupek na švestkách, chuck roll steak a mnoho dalších specialit, které si všichni návštěvníci budou moci ochutnat. K dispozici a ochutnání budou i výrobky z mléka.

Součástí lákavých doprovodných akcí pro návštěvníky národní výstavy budou soutěže v odhadu hmotnosti krávy a telete a dále tradiční soutěž Miss sympatie. A ten, kdo si bude chtít porovnat své síly s býkem, může tak učinit. Pro soutěživé pány a dámy bude připraven v plné síle býk elektrický.

Pro technicky zdatné návštěvníky bude premiérově v lokalitě „za vodou“ připraven vůbec první ročník Tatra cupu.

A na samý závěr dne se o kulturu postará svým koncertem skupina QUEEN REVIVAL – PRINCES.

Věříme, že ročník výstavy s pořadovým číslem 13 bude pro všechny vystavovatele ale i návštěvníky ročníkem šťastným a že si pohodově užijí celý den v Radešínské Svratce.

 

Ing. Pavel Král,

ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down